Szaboveronika

Zácpa během těhotenství


Zácpa během těhotenství / Těhotenství

Zácpa ... Fenomén je nepříjemný, ale poměrně běžný. Každý člověk se dříve nebo později potýká s zácpou. A ne každá nastávající matka se může vyvarovat zácpy během těhotenství: podle statistik asi 70% těhotných žen trpí zácpou a asi 30% žen se po tomto porodu setká s tímto nepříjemným fenoménem.

Co způsobuje zácpu během těhotenství? Během období, kdy se dítě narodí, se budoucnost matky v budoucnu výrazně zvětšuje a stlačuje střeva, což vede k vážnému porušení odtoku krve ak stagnaci krve v pánevních cévách. Výsledek - křečové žíly konečníku (což může vést k hemoroidům), přetrvávající zácpa.

Lidské tělo vytváří speciální látky, jejichž úkolem je stimulovat kontrakce střeva. Příroda rozhodla, že během těhotenství je náchylnost střevních svalů k těmto látkám významně snížena. A to je zcela opodstatněné: děloha a střeva mají jednu inervaci, což je důvod, proč jakákoliv stimulace motility střev může vést ke kontrakci dělohy - to zase může vést k spontánnímu potratu. Avšak tato ochranná reakce má své vedlejší účinky, zejména zácpa.

Kromě toho, hormonální změny jsou příčinou zácpy: pod účinkem progesteronu, těhotenského hormonu, je trávicí proces výrazně zpomalen. Situace je také zhoršena stresem, různými psychologickými faktory, které jsou nejsilnější během těhotenství. A nakonec řada autoimunitních a alergických procesů může vyvolat zácpu.

Pro zvládnutí zácpy odborníci doporučují lidové metody. Většina léků během těhotenství se nedoporučuje vzhledem k velkému počtu kontraindikací, různým nežádoucím účinkům. Zvláště proto, že s pomocí lidových léků můžete rychle a snadno zvládnout zácpu.

Takže se můžete zbavit zácpy mírnou úpravou stravy. Normalizace práce střeva napomáhá vláknům, které nejsou trávené, ale pouze nafouknou, čímž se zvyšuje objem fekálních hmot, což přispívá k lepšímu pohybu střev. To je důvod, proč lékaři doporučují zahrnout do stravy těhotných žen potraviny bohaté na vlákniny - rajčata, mrkev, řepa, okurky, cukety, dýně, sušené ovoce,jablka, celozrnný chléb a tak dále.

Různé produkty z kyselého mléka mají také prokazující účinek. - toto je kefír a kyselé mléko. Navíc můžete změnit stravu těhotných žen s kvasovou a kyselou polévku.

Dalším jednoduchým, ale nicméně účinným prostředkem pro zácpu je sklenice studené vody, kterou musíte každé ráno vypít na prázdný žaludek. Lžíce přírodního medu přidaného do sklenice nebude nadbytečná - samozřejmě, pouze pokud nejste alergičtí na med.

Ale takové výrobky, jako je černá káva, silný čaj, kakao, čokoláda, bílý chléb, mouka, by se neměly unést. Také je nutné opustit borůvky, krupici, slizniční polévky, které mají fixační efekt.

Stojí za pozornost vaše každodenní rutina.. Neměli byste sedět ani stát na jednom místě dlouho, aniž byste změnili polohu. Neměli byste se vypořádat s váhy, musíte také opustit gymnastiku, posílit svaly pánevního dna.

Je třeba si uvědomit, že léčba zácpy během těhotenství se výrazně liší od léčby zácpy mimo těhotenství. Takže například fyzioterapie,které jsou často užívány během zácpy, během těhotenství jsou přísně kontraindikovány, protože riziko stimulace děložní aktivity se významně zvyšuje. Má také smysl mluvit o nežádoucích účincích těchto metod na plod.

Laxativa jsou také nežádoucí., protože to může vést k potratu. A hovoříme nejen o silných lécích (ricinový olej, síran hořečnatý atd.), Ale i slabé léky (senna listy, ovoce a další). V těhotenství je povoleno pouze jídlo bohaté na vlákninu.

A nezapomeňte, že některá z vašich akcí, ať už měníte každodenní rutinu nebo včetně jakýchkoli produktů v menu, by měla být koordinována se svým lékařem. Jinak by takový zdánlivě neškodný jev, jako je zácpa, mohl vést k velmi nepříjemným následkům - až po spontánní potrat. Obecně si pamatujte, že je mnohem snazší zabránit jakémukoli problému než pokusit se o jeho opravu a proto nečekejte, dokud se záchod toalety pro vás nestane skutečným mučením,a od prvních týdnů těhotenství buďte velmi opatrní ohledně svého životního stylu, zahrnují potraviny bohaté na vlákninu ve vaší stravě a zácpa vás téměř jistě projde.Nejlépe články