Szaboveronika

Zimolez Capricole výsadby a péče


Zimolez Capricole výsadby a péče / Domov a rodina

Při zmínce o zimolezu rostliny se jistě okamžitě představíte svěžím keřem pokrytým užitečnými modrozelenými bobulemi. Nicméně, široce známý rod zimolez rodiny v přírodě je reprezentován takovými různými rostlinami, že to je někdy velmi těžké odhadnout nejbližší příbuzné populární zahradní kultura v nich. Mezi nimi jsou i trpasličí křoví a vysokí horolezecké obři, které jsou ve vertikální zahradě žádané. Jedna z dekorativních vinic rodu po několik staletí zůstala oblíbeným zahradníkům. Název krásného zimolezu je capricoleum, který v latině znamená "kozí list". Zdá se, že rohatý gurmáni nejsou ochotni hodovat na šťavnaté zelenině rostliny.

V krajině vypadá zimolez Capricole prostě luxusní - mohutný listnatý keř až 6 m vysoký s pružnými lezeckými listy a koženými tmavě zelenými listy, šedo-modrý se "špatnou stranou". V květnu a červnu, v axilách horních listů, roztavených do diskoidních desek, vonné květiny původní formy kvetou v malých svazcích. Capricolee je úžasně dobrá na konci sezóny, kdy dozrávají ohnivé červené jahody bez jahod.Zdobené ovocem, liana liana zůstávají elegantní a svěží až do pozdního podzimu, klesají listy pouze s nástupem mrazů.

V obsahu zimolezu Capricole je nenáročné a má extrémně rychlý růst. Dejte jí altán, terasu, verandu nebo plot a brzy se nej nudnější stavba změní na voňavou exotickou kompozici.

Doba přistání

V otevřené půdě středního pásma je kapucínský zimolez osázen silnými zdravými sazenicemi, které dosáhly věku 3-4 let. Nejlepší čas pro práci je koncem dubna - začátkem května. Dobré výsledky se také dosahuje výsadbou vinné révy na podzim, během období masivního pádu listů.

Příprava místa

V přírodě žije kapucín na Kavkaze a jižní Evropě, raději se usadí na slunečných lesech, což znamená, že na zahradě bude vyhovovat teplé, jasné nebo mírně stínované místo s vyčerpanou, výživnou půdou. 2 týdny před výsadbou, vykopat oblast se zaváděním zhnité organické hmoty, dusíkatých a potašových hnojiv.

Přistání

Technologie výsadby zimolezu je:

 • Vykopněte výkop 0,5 x 0,5 x 0,5 m na místě.Pokud máte v úmyslu uspořádat živý plot, proveďte výkop o délce půl metru a stejnou šířku.
 • Nalijte odvodnění na dno jámy: zlomené cihly, jílové nebo keramické střepy, drcený kámen nebo roztažená hlína.
 • Vyplňte výkop s 2/3 plodné půdy.
 • Nasaďte sadenice do jámy a vykopněte ji a nechte kořenový hrdlo 5 cm nad povrchem půdy.
 • Liberalizujte keř a když je voda absorbována, posypeme kmenem stromu mulčovacím materiálem: starou rašelinou, pilinami nebo humusem.

Ve skupině liliových medů se doporučuje, aby byly umístěny ve vzdálenosti 1,5-2 m od sebe, v živém plotu - v intervalu 0,5-0,7 m. A samozřejmě nezapomeňte poskytnout dobrou oporu pro lezení navíjejících se keřů. Pokud nechcete, aby rostlina byla plotem nebo konstrukcí, klepte v silných pilířích podél okrajů pozemku a protáhněte nylon nebo pletivo mezi nimi. Pro lány z dřevěných lamel nebo kovových profilů lze sestavit složitou nosnou konstrukci.

Pokyny pro údržbu

V klimatu středního pásma se zimolez Kaprifol, navzdory jeho jižnímu původu, cítí skvěle, proto je pro něj velmi jednoduché:

 • Zavlažovací vinná réva by neměla být příliš častá, ale bohatá. Pod občasným vzorkem pro dospělé vylijte nejméně 15-20 litrů vody. Ujistěte se, že půda kruhu kolem kufru zůstává vždy mírně vlhká, protože kopr nemá rád sucho.
 • Po každém dešti nebo zalévání se půda pod rostlinou jemně uvolní, zatímco plevele vylévá. Pokud rozdrtíte oblast rašelinou nebo humusem, bude potřeba častého uvolnění a plenění snížit.
 • Nejlépe se oblékává a dobrovolně přijímá a reaguje na ně s bohatým a dlouhým kvetením, takže na začátku jara plní půdu zhnitým květem nebo plným minerálním hnojivem pro květiny. V letních měsících se doporučuje stříkat révu na listy roztoky mikroživin.

Tyto jednoduché postupy pomohou vaší kráse růst rychle a plně se rozvíjet, ale zachovat její přitažlivost, bude vyžadovat včasné a vysoce kvalitní prořezávání. Pokud dovolíte, aby zimolez rostl spontánně, velmi brzy se to stane chlupatým, beztvarým hrudníkem, který bude prakticky nemožné přenést do jeho správné podoby později.

Formujte liana postupně:

 • Okamžitě po výsadbě se všechny větve sadby zkracují o 2/3 délky.
 • Ve druhém roce mladých výhonů zanecháme pouze 3 - 4 z nejsilnějších a zbytek je rozřezán na kořen.
 • Během léta jsou větve rostliny řezány podle potřeby a vedeny na podporu. Mějte na paměti, že zimolez zimolez se otáčí proti směru hodinových ručiček.
 • Když ploutví dosáhne požadované výšky, přitlačte jej horní část, aby stimulovala vývoj bočních větví.
 • Po hibernaci odstraňte rozbité, nemocné nebo zhušťující výhony. Ale! Pospěšte si s jarním účesem nestojí za to, protože externí bezvládnost výhonků je někdy klamavá.

Kvetoucí zimolez oslabující rok od roku je jistým znamením, že je čas na omlazení liany. Postup se provádí ve dvou krocích: v prvním roce je polovina větví zkrácena na 10-15 cm a v příští sezóně se stejným postupem se zbývajícími výhonky. Velmi brzy, pupeny umístěné u základny rostliny vyvine mladé výhonky, ze kterých můžete vytvořit novou krásnou révu. Doporučujeme provádět omlazující účes stříhání každých 5-6 let.

Navíc je zobrazeno radikální prořezávání a extrémně zanedbané pouzdra.Pokud jste z nějakého důvodu neměli dlouhou dobu přijít na vinici se sušičkou a vypadá to jako neuspořádaná "vous", stačí vystřihnout výhonky a začít si korunu v příští sezóně.

Metody chovu

Většina zahradníků raději propaguje zimolez zimolez vegetativními způsoby:

 • Řezy: po kvetení jsou od středu křoviny vyříznuty několik výhonů, vyčištěny z listů a vyříznuty tak, aby každá stopka měla 2 internodes. Řezy zakořeněné ve skleníku, prohlubující se k prvnímu pupíku. Na jaře příštího roku se "mládí" přemístí do květinové zahrady.
 • Vrstvení - Nejpohodlnější způsob chovu. Na jaře se ohebný výhon zimolezu ohýbá dolů k zemi, je umístěn v předem vytěžené drážce, fixován a posypán výživnou půdou. Během léta se vrstvy napijí a krmí a v září jsou odděleny od mateřské lány a transplantovány.

Semena rostoucích vín - proces je mnohem delší a časově náročný, avšak v některých případech je tato metoda plně odůvodněna:

 • V polovině července se semena vysušují ze zralých bobulí, vyčistí se z ovocné buničiny, umyjí se a po usušení se uloží v papírovém sáčku při pokojové teplotě.
 • Na konci prosince se semena smísí s mokrým pískem (1: 3) a uchovávají se v oddělení zeleniny v chladničce na dvouměsíční stratifikaci.
 • V březnu jsou semena zpracovaná za studena zakrytá v mokré směsi rašeliny a písku (1: 1) do hloubky 0,9 až 1 cm a pokrývají sejbu filmem. Vznik výhonků trvá od 1,5 do 3 měsíců.
 • V místních podmínkách rostou semenáčky až do příštího jara a s nástupem tepla se vysazují na trvalém místě. Péče o ně přichází k pravidelnému zalévání, větrání a oblékání. Když sazenice silnější, ponoří se do samostatných hrnců. V květu mladé révy vstoupí do třetího nebo čtvrtého roku.

Je možné zasněžovat zimolez ihned do otevřené země před zimou. Semena jsou pohřbena v úrodné půdě 1 cm bez následného zalévání. Dobře zmrzlé na jaře poskytnou přátelské výhonky. Rozmnožené sazenice budou pouze sazenice, aby se navzájem nepotlačovaly.

Nemoci a škůdci

Immunity zimolez zimolez neublížil, ale i tato odolná liana je někdy postižena houbovými infekcemi, jako je mouka, pokrývající rostliny modravým květem a rzi, které mohou být rozpoznány oranžovohnědými skvrnami na povrchu listů a jedovatě červenými polštářky sporonos s jejich spodní strana.Je velmi důležité identifikovat tuto nebo takovou infekci v počáteční fázi vývoje, aby co nejdříve zničila patogenní flóru, jinak mohou být následky nezvratné. Olejnaté plody se ošetřují fungicidy obsahujícími síru a ošetřují protidrogové výsadby léky, které obsahují měď.

Zapálí krásu liany a parazity: mšice, třásně a kapustové housenky. Oni jsou zničeni insekticoacaricidal drogy ("Agravertin", "Aktara", "Fitoverm", "Karbofos"). Aplikujte chemikálie bezpochyby, protože bobule zimolezu stále nepoživatelné.

Zvídavá organizace

Dospělý výtisk druhu zimolezu nepotřebuje zimolez pro zimní oteplování, ale odrůdové, hybridní a nedávno zasadené rostliny by měly být pečlivě připraveny na chladné počasí:

 • Izolujte kruh kmene tlustou vrstvou padlých listů.
 • Odstraňte pohromu z nosiče, otočte do kroužku a položte na suché listí.
 • Zakryjte rostlinu tlapkami nebo netkanou látkou.

V této podobě vaše capricole bezpečně přežije nejtěžší chlad. Nedělejte si starosti, jestliže některé roční výhonky zamrzne - na jaře je odříznete a keř se rychle uzdraví. Mimochodem, tato metoda zimního přístřeší je použitelná i pro jiné dekorativní lány.

Typy a odrůdy

Několik druhů zimolez zimolez se pěstuje v květinářství:

 • Alba - ranná kvetoucí réva s bílými voňavými květy;
 • Nízký kvet - rostlina s elegantními růžovočervenými pupeny, ale ne tak početná jako v předchozí podobě;
 • Inga - citlivé květiny shromážděné v uších nebo hlavách jsou malované v bílém, žlutém, růžovém nebo červeném tónu.

Často často v botanických příručkách a prodejních katalozích se zimolezky odkazují na fuchsike (Brown) zimolez a Curly zimolez (německy), ale tato informace je nesprávná. První odrůda je hybridní forma získaná přechodem hrubého zimolezu a stálezeleného zimolezu a druhá je nezávislou formou rodiny zimolezů.

Nejlepšími partnery na místě pro kapilára zimolezu budou dekorativní jehličnaté stromy a kvetoucí keře (weigela, holonium mahonia, skumampia, deutia, Chubushnik, lezecké růže). Chcete-li přiznat věrnost a důslednost někoho, sbírejte malou kytici vonných květin a prezentujte jako dárek předmětu vaší adorace, jak to dělali středověké dámy a pánové dvora.Nejlépe články