Szaboveronika

Hypericum - prospěšné vlastnosti a kontraindikace


Hypericum - prospěšné vlastnosti a kontraindikace / Krása a zdraví

Jednou z nejefektivnějších a nejoblíbenějších léčivých rostlin v naší zemi je třezalka tečkovaná. Pomáhá léčit zánětlivé onemocnění žaludku, nervového systému, léčí rany, odřeniny a popáleniny. Naši předkové si uvědomovali, že se sv. Johnův mladina je "magická" rostlina, která dokáže léčit 99 onemocnění a dokonce odvrátit zlé duchy. Dnes je ľubovník bodkovaný aktivně užíván jak v lidové, tak i ve veřejné medicíně, používá se k přípravě více než sto různých léčebných poplatků, odvarů a tinktur.

Hypericum perforatum - složení a léčebné vlastnosti

Třezalka tečkovaná - jedinečná léčivá rostlina, která obsahuje obrovské množství biologicky aktivních látek, vitamínů a minerálů. Velmi málo rostlin se může chlubit takovým "bohatým" složením prvků užitečných pro člověka.

Mezi další složky přípravku Hypericum jsou zvláště důležité následující látky:

 • éterické oleje;
 • flavonoidy;
 • organické kyseliny;
 • taniny;
 • hypericin;
 • terpenes;
 • cholin;
 • vitamíny E, C, PP a karoten;
 • alkaloidy.

Vzhledem k této kompozici má ľubovník bodkovaný terapeutický účinek na lidské tělo.Má výrazný antimikrobiální účinek (a někdy je účinnější než nejmodernější antibiotika), protizánětlivé, astringentní, hemostatická, močová a choleretická, antispazmodická a posilující.

Použití přípravku Hypericum v tradiční medicíně

Podzemní části rostliny se používají k výrobě tinktur, odvarů a hojivých čajů. A naši předkové vysoce ocenili speciální nápoj - šťávu třezalky, která podle svých vynálezů mohla postavit umírající na nohy. Dnes se nezředěná šťáva z Hypericum prakticky nepoužívá kvůli neschopnosti shromáždit dostatečné množství rostlinných surovin a neschopnost správně připravit takový nápoj.

Přípravek Hypericum se používá k léčbě následujících onemocnění:

 • nemoci gastrointestinálního traktu - s gastritidou, kolitidou, enteritidou a jinými zánětlivými nemocemi, použití přípravku Hypericum pomáhá urychlit regeneraci sliznice žaludku a střev a navíc léky Hypericum mají antispazmodický a analgetický účinek usnadňující stav pacienta;
 • zánětlivé onemocnění jater a žlučníku - odvar a infuze rostliny zničí patogeny,způsobuje zánět v těchto orgánech, což přispívá k rychlejšímu zotavení;
 • onemocnění horních cest dýchacích - s tonzilitidou, faryngitidou, bronchitidou a jinými zánětlivými onemocněními dýchacích orgánů; třezalka tečkovaná má výrazný antimikrobiální a protizánětlivý účinek;
 • nervové nemoci - nedávno vědci potvrdili, co léčitelé a bylinkovci věděli už dávno - žloutenka je schopna pomoci při neuropsychiatrických onemocněních. Jeho hypercin má výrazný psychoaktivní účinek a normalizuje práci nervového systému u takových onemocnění, jako je depresivní nebo úzkostná porucha, spánkové problémy, úzkost a jiné nervové poruchy;
 • onemocnění močového systému - žloutenka se prokázala při léčbě cystitidy a pyelonefritidy;
 • zubní problémy - odtučněné a tinktury třezalky tečkované kvůli vysokému obsahu tříslovin, esenciálních olejů a dalších složek mají astringentní, protizánětlivé a antiseptické účinky a mohou být použity k léčbě stomatitidy, zánětu dásní a dalších ústních chorob;
 • ran, řezů, odřenin a popálenin - třezalka je velmi oblíbená jako vnější prostředek. Používá se k léčbě ran, popálenin, odřenin, stejně jako k léčbě hnisavých kožních onemocnění - pálení a purulentních vředů. Dalším zvláštním znakem třezalky tečkované je jeho schopnost zastavit hnisavý zánět mastných tkání, takže třezalka tečkovaná bude velmi užitečná pro osoby trpící flegmonózním zánětem.

Třezalka tečkovaná - recepty

1. Odvar z Hypericum - používá se při onemocněních gastrointestinálního traktu: při gastritidě, kolitidě, enteritidě, cholecystitidě a hepatitidě pro léčbu odvaru od Hypericum. Pro jeho přípravu se 1 lžíce suchého Hypericum nalije 1 s vroucí vodou a půl hodiny vaří, ochladí a zfiltruje. Vezměte si odvar třicet třikrát denně 30-40 minut před jídlem. Průběh léčby závisí na závažnosti onemocnění a pohybuje se v rozmezí od 10 do 20 dnů. Také odvar může být použit pro výrobu komprese, lotiony a lázně pro kožní onemocnění, popáleniny, furunkulózu a vyrážku. V polovině cesty je třeba zředit vodu s odtučněním třezalky tečkované a pohladit krk pro nachlazení, stomatitidu a onemocnění dásní.

2. Tinktura alkoholu - Je považován za velmi výkonný nástroj a používá se k opláchnutí úst a krku, stejně jako k ošetřování ran a odřenin. Velmi zřídka se alkoholická tinktáze užívá perorálně - 10-15 kapek, rozpuštěné v malém množství vody. Tinktura je připravena ze 4 polévkových lžic suchého Hypericum, který se nalije 2 lžíce 40% alkoholu, pak trvá 10-14 dní v tmavém chladném místě a filtr. Hlavním účelem tinktury je ošetření drobných ran a odřenin, jakož i výroba kompresí a lotion pro hnisavé zánětlivé kožní onemocnění. Alkoholová tinktáze přípravku Hypericum v léčbě nachlazení, zánětu středního ucha a stomatitidy je velmi účinná. Přidáním 1-2 polévkové lžíce tinktury v 1. vodě získáte vynikající máchací roztok, který není účinný pro mnoho antibakteriálních léčiv.

3. Vodní infuze Hypericum - mírnější lék, který se používá k léčbě nervových onemocnění, bolesti hlavy, nespavosti, onemocnění trávicího systému a cystitidy. Pro přípravu tinktury přidejte 1 hl suchých květin do 1. vroucí vody, nechte 15-20 minut a výslednou infuzi napněte. Tinktura je užívána orálně po 13 lžících - 3x denně, průběh léčby je 7-10 dní.

4. Hypericový olej - výborný nástroj, který urychluje hojení pálení, ran, purulentních formací na kůži a používá se k léčbě hemoroidů a žaludečních vředů. Tento olej lze připravit dvěma způsoby. 2-3 lžíce čerstvě nakrájených listů Hypericum nalijeme 1 lžíci teplého olivového nebo slunečnicového oleje a necháme 2-3 týdny. Infuzní roztok oleje by měl být v tmavém teplém místě, neustále míchat a po vaření - je filtrován a nalit do tmavé, neprůhledné misky. Olej lze také připravit ze směsi oleje a vína. Chcete-li to udělat, 500 gramů čerstvých květů a listů Hypericum nalijte 1 litr olivového oleje, přidejte 0,5 litru bílého vína, důkladně promíchejte a nechte 3-4 dny. Poté je třeba odpařit víno z oleje. Tento olej může jednoduše namazat poškozenou pokožku nebo uložit rány a obvazky s olejem. Pro léčbu hemoroidů se olej používá k mazání postižené oblasti nebo ke vzniku klíšťat s teplým olejem. Při léčbě vředů žaludku nebo střev se olej požívá 1 polévková lžíce na prázdný žaludek po dobu 20-30 dnů.

5. Hypericum čaj - tento čaj pomáhá s nespavostí, zvýšenou úzkostí, únavou a sníženým výkonem. Také tento čaj pomáhá vyrovnat se s nachlazeními, horečkou a celkovou únavou těla.Můžete si vyrobit čaj ze směsi bylin: třezalku, mátou, limetku a šípku nebo jednoduše přidávat trávu na černý čaj. Bylinný čaj se připravuje smícháním všech bylin v rovnoměrných partiích, pak se 2 lžíce směsi nalijí s 0,5 litrem vroucí vody, vylijí a opíjejí jako čaj a přidávají med do nápoje. Jednodušší způsob, jak dělat čaj, je přidat 1 lžíce Hypericum na 3 lžíce čaje, nalijte 1 litr vařící vody přes směs a nechte 15-20 minut. Napijte tento čaj na prázdný žaludek nebo před jídlem, ne více než 1 šálek najednou, přidáním medu.

6. Řešení pro inhalace a oplachování úst a hrdla - 2 lžíce suché byliny nalijte 0,5 litru vařící vody a vaříme 3-5 minut ve vodní lázni. Toto řešení je skvělé pro inhalaci s bronchitidou, laryngitidou, faryngitidou nebo nachlazením. Chladný roztok lze použít k opláchnutí hrdla a úst s nachlazením, stomatitidou a zánětem dásní.

7. Hypericum masť - pomůže se vypořádat s drobnými odřeninami, řezy, modřinami a dlouhotrvajícími prasklinami na rukou. Připravte takovou masti z čerstvých listů Hypericum - 2-3 lžíce jemně nasekaných bylin jsou smíchány s malým množstvím sádla. Směs je důkladně mletá a uložena v chladničce podle potřeby.

Kontraindikace

Bujóny a tinktury Hypericum mají výrazný účinek na lidské tělo, takže nemohou být v žádném případě bez příčiny a pokračovat v léčbě po dobu více než 1 měsíc po sobě. Během léčby přípravkem Hypericum byste neměli užívat opalovací krém nebo byste byli vystaveni dlouhodobému vystavení slunečnímu záření, protože existuje riziko fotosenzitivizace těla. Navíc existují přímé kontraindikace k příjmu hypericum:

 • těhotenství a kojení - při užívání přípravku Hypericum má mateřské mléko výraznou hořkou chuť a může být odmítnuto dítětem;
 • hypertenze - Neužívejte odvarky a tinktury přípravku Hypericum u lidí trpících vysokým krevním tlakem, protože tyto prostředky mohou způsobit hypertenzní krizi;
 • užívání antibiotik, sedativ a perorálních kontraceptiv - když tyto léky interagují s lovci, mohou velmi vzájemně oslabit účinky nebo dokonce zcela neutralizovat.

Hypericum perforatum - silný bylinný přípravek, který nelze vzít nekontrolovatelně nebo po dlouhou dobu.Ale správným používáním odvarů a tinktur Hypericum opravdu pomůže zachovat a obnovit zdraví.Nejlépe články