Szaboveronika

Evropský Zyuznik - léčivé vlastnosti a kontraindikace


Evropský Zyuznik - léčivé vlastnosti a kontraindikace / Krása a zdraví

Co víte o léčivé rostlině s neobvyklým názvem - Evropský Zyuznik? Ve skutečnosti je tato nízká klíčová vysoká trvalka známa téměř všem občanům naší země, protože je všude společná a nachází se v celém Rusku. Vlněná tlapka, škvrnitá, kopřivka, bažina nebo zyuzník roste podél břehů řek, v bažinách nebo v blízkosti vodních toků, rostlina se kvalifikuje jako plevel a přesto má jedinečné léčivé vlastnosti a může normalizovat štítnou žlázu, pomáhat vyrovnat se s neurózy a zastavit krvácení.

Evropský Zyuznik - složení a užitečné vlastnosti

Evropský Zyuznik je známý pozitivními účinky na štítnou žlázu. Kromě toho má výrazné sedativní a protizánětlivé vlastnosti. Doporučuje se ho používat při poruchách činnosti srdce způsobené patologií štítné žlázy, při neuróze a stresu, stejně jako při léčbě předmenstruačního syndromu a záchvaty podráždění během menopauzy. Pro ošetření jsou listy shromažďovány v době kvetení - od července do září nebo celá vrstva stěrače je zcela vysušená, s výjimkou tlusté stonky.Také pro ošetření sklizně a kořeny stěrače. Složení rostliny zahrnuje:

  • éterické oleje - mají výrazný sedativní účinek na nervový systém;
  • organická kyselina - zvláště důležitá je kyselina litospermová, která normalizuje fungování štítné žlázy, snižuje tvorbu hormonů při thyrotoxikóze nebo Graveově nemoci;
  • flavonoidy jsou biologicky aktivní látky, které aktivují metabolické procesy v těle, chrání je před účinky toxinů, volných radikálů a dalších škodlivých látek. Dostatečné množství flavonoidů pomáhá předcházet předčasnému stárnutí a destrukci buněk a spouští program "omlazení" těla;
  • Vitamíny C a E. Vitamin E je přirozený antioxidant nezbytný pro fungování vnitřních orgánů, stimuluje regenerační procesy, podílí se na syntéze hormonů a zlepšuje propustnost stěn kapilár a zároveň je odolnější a pružnější. Vitamin C je zodpovědný za stav imunity, zvyšuje vaskulární propustnost a také se podílí na všech typech metabolismu;
  • taniny - mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti, urychlují hojení ran a odřenin a zabraňují vzniku purulentního zánětu.

Kontraindikace

Evropský Zyuznik se obvykle užívá pouze jako sedativa v kombinaci s jinými sedativy nebo při onemocnění štítné žlázy, existují však podmínky, kdy je lepší zcela opustit používání této rostliny:

  • těhotenství a kojení;
  • děti do 12 let;
  • hypotenze;
  • difúzní goiter Překročení doporučených dávek a prodloužené používání infuzí a odvarů stěračů může negativně ovlivnit stav pankreatu a způsobit vznik diabetu.

Použití zyuznika v tradičním lékařství

1. U hypertyreózy, hrobu a hypertyreózy aplikujte lihovinovou tinkturu stírače. Pro jeho přípravu se čerstvé listy, květy a stonky rozdrtí a vloží do skleněné nádoby, naplní se přibližně 15-14 plechovek, pak se rostlina naplní 40% alkoholu a ponechá 2-3 týdny na temném místě. Poté je infuze filtrována, bylina je stlačena a infuze je ponechána další 2-3 dny. Použijte tinkturu 5 - 20 kapek třikrát denně 30 minut před jídlem, s malým množstvím vody. Doporučuje se užít tinkturu po dobu 1 měsíce, poté si odpočinout po dobu 10 dnů a léčbu opakovat.

2. S palpitacemi, neurózou, stresem, nespavostí a nepravidelnou menstruací aplikujte vodní infuzi zyznika. Připravuje se z 1 polévkové lžíce suché trávy a 1 polévkové lžíce vroucí vody, tráva se nalije vroucí vodou a nechá se 2-3 hodiny na temném místě. Poté je filtrována a užívá se 14 lžící 2-3x denně před jídlem. Průběh léčby trvá 2 až 3 týdny, po kterém je přestávka po 1 týdnu a kurz se opakuje.

3. V rozporu se štítnou žlázou a kardiovaskulárním systémem použijte odvar zyuznika. Připravuje se z 2 polévkových lžic suché trávy, která se rozdrtí a nalije se 1 polévkovou lžící vařené vody, pomalu se ohne a vaří po dobu 5-10 minut. Poté se bujón ochladí a zfiltruje. Vezměte odvar od 14 článků 2-3 krát denně po dobu jednoho měsíce. Před použitím odvarů a tinktury stěrače se musíte poradit se svým lékařem.Nejlépe články