Szaboveronika

Malinová péče na podzim


Malinová péče na podzim / Domov a rodina

Téměř všichni zahradníci jsou řízeni jedním jednoduchým pravidlem: pozemek musí být vyčištěn na zimu bez selhání. V této věci je hlavní věcí příprava všech přistání na budoucí zimování. To je obzvláště pravda, malinové keře.

Maliny jsou polokrby z rodu Rubus rodiny Pink. Často sladké malinové bobule rostou podél břehů řek a jezer, v lese, podél plotů a samozřejmě v zahradách.

Často návštěvník mnoha zahrad, maliny potřebují zvláštní péči po celou letní sezónu. Po sklizni by však plodina bobule neměla být zbavena pozornosti. Faktem je, že zimování je velmi, velmi důležitým momentem pro všechny rostliny, včetně polokruhu. Aby se zabránilo zamrznutí, poškození hmyzem a chorobami, maliny by měly být pečlivě připraveny na nástup chladného počasí na podzim. Ale v létě budete moci vychutnávat vynikající objem sklizně a ne ošetřit rostlinu.

V zahrádkářství je běžné rozdělit podzimní péči o malinové keře na počátku a pozdě.

Včasná péče o maliny na podzim

Takže počáteční období péče keřů začíná od konce srpna - začátek září a pokračuje až do nástupu prvních nočních mrazů.

1. Krmení

Během celého letního období nezapomínejte na hnojiva pro maliny. Nejlepší pro rostliny obsahují dusík, fosfát a potasové doplňky. Na podzim by měla být použita potašová hnojiva, která pomůže kořenovému systému keřů adekvátně odolat teplotám mrazu.

Co je krmení maliny na podzim? Zahradník si může zakoupit hotovou směsnou směs pro křoviny nebo připravit vlastní hnojivo. Takže za jeden metr čtvereční výsadby zahradníci přispívají asi 25 gramů. síranu draselného a 100 až 150 gramů. popel. Nezapomeňte na organické oblékání (hnůj). Měly by být také vyrobeny na podzim, ale ne více než jednou za 2-3 roky.

2. Mulčování

Korninový systém keřů by měl být chráněn před nízkými teplotami. To je důvod, proč by měla být rostlina mulched. Ale! V tomto případě byste měli být opatrní, protože mulčování může být vynikajícím nosičem plísňových infekcí. Jako mulčování mohou fungovat jako piliny nebo rašelina. Vrstva mulčování by se měla pohybovat od 6 do 8 cm. Silná vrstva mulčování může způsobit hnilobu kořenů.

3. Polévání

Po sklizni by mělo být množství zavlažování postupně snižováno.Ale nemůžete přestat litovat křoví vůbec. Zde hodně závisí na povětrnostních podmínkách. Pokud byl začátek podzimu deštivý, neměli byste vůbec vůbec navlhčit půdu. V suchém počasí by měl zahradník vodit křoviny v poměru 1 \ 2 kbelíky vody na 1 m2. přistání maliny. V tomto případě bude keř bezpečně vytvářet nové větve a shromažďovat užitečné látky.

Malinová péče v pozdním podzimu

Od chvíle, kdy začaly první mrazy a předtím, než padl první sníh, začalo pozdní podzimní období malinové péče.

První věc, kterou musíte udělat, je ořezávací pouzdra. Všechny listy by měly být pečlivě odstraněny, jinak začnou hnitit, hnilobit a přispějí k rozvoji plísňových onemocnění. Je to velmi jednoduché: pro tento účel je vyžadována běžná pracovní nebo latexová rukavice. Při nošení by se měl zahradník jemně pohybovat směrem dolů po celou dobu natáčení. V žádném případě nemůžeme změnit směry a odstranit listy shora dolů, takže riskujete poškození ledvin.

Dalším krokem je příprava stonků pro zimování. Žádný jediný zahradník, který někdy vyrostl maliny ve svém pozemku, nechá pro zimu keřů bez úkrytu.Faktem je, že křoviny, které byly ponechány na výšce půl metru, prostě nepřežijí těžké mrazy, a proto se malinové stonky nutně ohýbají na zem. Nemůžete ohýbat maliny najednou příliš nízké - můžete zlomit větve. To lze provést pomocí železa nebo dřevěných tyčí.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je přístřešek keřů. Jsou-li malinové křoviny vázané na svazcích a ohnuty na zem, nejsou pokryty dostatečnou vrstvou sněhu (přibližně 40-50 centimetrů), pak se malinové stonky částečně zvednou nad sněhem. A je to velmi nebezpečné, protože v této pozici ještě zmrznou. Proto, pokud ve vaší oblasti nejsou zimy zasněžené, ale mrazivé, měli byste se starat o úkryt ke křoví.

Úkryt může být tlustá látka a polyethylen a jakýkoli jiný materiál. Hlavní věc - jarní rozmrznutí, odstranit přístřešek z křoví. V opačném případě bude slunce zahřáté na přistání a celé vysazování bude projednáno. Mnoho zahrádkářů jedná jednoduše: za den se vzdají úkrytu z malinové pánve a pak v noci znovu kryjí křoví a zachrání je před mrazem, které se ještě neztratily. Aby se zabránilo rozvoji plísní a diskusí, je nutné vyškrabněte úplně všechny listy z maliny a pak ji utlačte do hromádky kompostu.Nevyčerpané listy v čase jsou vynikajícím stanovištěm pro houbové choroby a další infekce, které mohou v jedné zimě udělat krásnou malinku do životaschopného závodu.

Je také důležité řídit preventivní opatření proti útokům různých druhů škůdců. Mnoho zahradníků úspěšně používá drogy, jako je Aktara (insekticid). Abyste parazity vyděsili, doporučujeme stříkat keře roztokem síranu měďnatého.

Nezapomeňte na napájení. Před nástupem zimních mrazů, mnoho zahradníků bohatě napojená výsadba malin. Jinak se před nástupem chladného počasí nazývá "záplavou". Proč potřebujeme takové zavlažování? Každý ví, že maliny odkazují na rostliny milující vlhkost. Toto hojné zavlažování umožňuje zvýšit odolnost rostlin proti mrazu a jeho odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Navzdory skutečnosti, že na podzim křoví vůbec voda (v deštivém počasí) nebo navlhčit půdu kolem maliny občas, podzimny zalévání je nutné. Bude to skvělé, pokud se pod jedním vrchem podaří nalít dvě nebo tři kbelíky vody. Efekt bude prostě úžasný!

Správná podzimní příprava malin na nadcházející zimování umožní kultuře přežít studenou bez problémů a bez zvláštních obtíží!Nejlépe články