Szaboveronika

Těstoviny a péče o třešeň


Těstoviny a péče o třešeň / Domov a rodina

Cherry je opadavá rostlina rodiny Růžová stromová nebo křovinovitá. Jedním z nejobvyklejších plodů ovoce a bobulí jsou třešně zasloužilé pro zahradníky. Ovoce rostliny - šťavnaté kulovité drupes s příjemnou vůní a sladkokyselinovou chutí - jsou široce používány při vaření. Džemy, kompoty, želé, pěny, likéry, vína se připravují z nich, přidávají se do salátů a pečiva a také se konzumují syrově. V závislosti na druhu plodiny se může barva plodů pohybovat od světle růžové až po rubínově červenou a čokoládu. Jedinečné složení třešně umožňuje jeho použití při léčbě řady nemocí, a to nejen ovoce má léčebné vlastnosti, ale i další části rostliny (kůra, listy, větve).

Vzhledem k atraktivnímu vzhledu a bohatému květu na jaře jsou štíhlé třešně často vysázeny jako součást dekoru krajiny. Bílé nebo růžové květy, shromážděné v deštníky, vyzařují jemnou vůní, přitahují hmyzové opeřovače a jsou vynikající medovinou.

Obsah třešně je nenáročný a úspěšně se kultivuje ve středních šířkách, přestože pochází z pobřeží Černého moře na Krymu a na Kavkaze. S řádnou péčí rostlina dosahuje dobrých výnosů po dobu 15 let. Aby se zabránilo neočekávaným problémům při pěstování třešní, doporučuje se věnovat pozornost některým vlastnostem "přírody" této ovocné kultury.

Příprava rostlinného materiálu

Nejlepší čas na přípravu sadby třešně - podzim. Při nákupu sazenic je třeba věnovat pozornost výšce kmene (asi 57-60 cm), jeho průměru (nejméně 2 cm) a délce hlavních kostrových výhonků (přibližně 58-60 cm). Tyto parametry mají dvouleté třešně, které jsou nejvhodnější pro výsadbu.

Při samozásobení semenáčků z jižní strany rostliny odřízněte zelené výhonky, ze kterých jsou odřezky o délce asi 12 cm, které mají nejméně čtyři listy, rozřezány a zasazeny do krabice se směsí půdy ve vzdálenosti 6 až 7 cm od sebe. Proces zakořenění můžete urychlit uzavřením výsadby plastickým obalem, čímž vznikne jakýsi skleník. V zimě se vysazuje a pokrývá sadenice.

Výběr místa pro přistání

Na jihozápadních, západních a jižních svazích se doporučuje vysadit třešně, dobře osvětlené ploché plochy na kopcích chráněných proti větru budou také fungovat. Je třeba se vyhnout bažinatým nížinám, protože mokré mikroklima nepříznivě ovlivňuje zdraví kořenového systému rostliny. Podzemní voda by neměla být blíže k povrchu místa než 1,5 m.

Nejlepší půdou pro třešně jsou písek, písečné chleby a dobře odvodněné hlíny s nulovou kyselostí. Nadměrně kyselá půda by měla být předběžně kalcinována.

Po vápnění je zvolená oblast oplodněna, na každý čtvereční metr se přidá 14-15 kg zhnitého hnojiva nebo kompostu a vyloží se.

Pravidla přistání

Třešně extrahované z příkopu by měly být vysázeny na jaře v jámách, které byly sklízeny od podzimu o průměru 0,5-0,6 m a hloubce nejméně 0,5-0,7 m. V případě vysazování křížově opeřených rostlin by se nemělo vysazovat méně než čtyři sazenice různých odrůd. Práce jsou prováděny v následujícím pořadí:

 • Kořeny sazenic jsou vyšetřeny, odstranění poškozených a oslabených.
 • 2-5 hodin před výsadbou, semenáčky jsou umístěny v teplé vodě.
 • V dolní části jámy se vylévá kuželovitá hliněná hrobka.
 • Sazenice se umístí do středu a jemně narovnáme kořeny kolem kužele.
 • Jámka se naplní, strom se vytáhne tak, aby místo štěpení byla 2-3 cm nad zemí, po které je půda kolem základny kmene poněkud utlačována.
 • Kolem přistávací plochy ve vzdálenosti 25-30 cm od kmene vytváříme nízký hlinený váleček, čímž vytvoříme vybrání pro zavlažování.
 • Ve výsledném prohloubení nalijte 2-3 kbelíky vody vyhřívané na slunci.
 • Pristvolný kruh posypaný mulčováním (humusem nebo pilinami), chrání křehký kořenový systém třešní před mrazem.
 • Mezi stromy třešňového tvaru pozorují vzdálenost asi 3-3,5 m, podobná křoví - asi 2-2,5 m.

Pro stabilitu nově vysazené třešně je vedle ní vypisován podpěrný kolík, ke kterému je strom spojen s pásem bavlněné tkaniny.

Pokyny pro údržbu

V případě třešní se poskytuje stejný komplex péče jako u všech plodin na bobuloviny a ovoce:

 • Uvolňování a plevel - doporučuje se uvolnit půdu kruhu stromu a plevele odstranit 3-4 krát za sezónu. V pozdním podzimu, po oplodnění, je půda pod třešně vykopána.
 • Zavlažování - Cherry dobře reaguje na dodatečnou vlhkost půdy, přestože je plodinou tolerantní k suchu. Po rozkvětu jsou třešně zalévány, což spojuje zalévání s hnojením. Příště třešeň vyžaduje zalévání v době formování bobulí. Rychlost zavlažování závisí na věku a velikosti třešně - od 30 do 60 litrů vody. Další způsob zavlažování je stanoven s ohledem na množství srážek, stupeň vlhkosti půdy. Koncem října, po poklesu listů, jsou třešně naposledy napojeny v sezóně směrem k zimě.
 • Nejlepší oblékání - po výsadbě rostliny na 2-3 roky nevyžaduje hnojení, v budoucnu krmení třešní by měly být pravidelně. Během podzimu se provádí kopání fosforečnanů a potašových hnojiv. Dusíkaté doplňky přispívají na počátku jara, protože snížení obsahu dusíku může způsobit vážné poškození kořenového systému a jeho smrt. Během vegetačního období se organická hnojiva pod třešně aplikují dvakrát. První organické oblékání se provádí v době konce květu, druhá obrátka nastává po 1,5-2 týdnech.
 • Řezání - pro mladé rostliny nutně provádět každoroční prořezávání, tvořící správnou formu koruny.Na konci procesu vyžaduje zralá třešeň zdravé preventivní prořezávání.
 • Kontrola proti škůdcům a prevence nemocí - existuje mnoho parazitů, kteří chtějí jíst vonné plody a listy třešní, stejně jako choroby ovlivňující kulturu. Některé z nich vedou ke ztrátě sklizně jedné sezóny, zatímco jiné představují vážnou hrozbu pro život celé rostliny. Aby nedošlo k vážnému poškození třešně, je třeba provést včas opatření proti škůdcům a léčit nemoci.
 • Preventivní bělení - koná každoročně na začátku jara nebo pozdního podzimu. Trup rostliny je pokryt vrstvou vápenné malty na výšku 0,5-0,7 m. Toto opatření vám umožňuje zabránit výskytu některých škůdců a infekcí a chrání také třešňový kmen z horkých jarních slunečních paprsků.

Korunní formace

Proces tvorby koruny začíná od okamžiku, kdy stromek dosáhne věku 1 roku. Práce se provádějí již na začátku jara před začátkem vegetačního období. Mladý strom je nakrájen na výšku 65-80 cm. Při položení první vrstvy větví nechte 3-4 skeletové výhony rostoucích 10-15 cm od sebe.O rok později se hlavní kmen zkracuje o dalších 65-85 cm a položí se další vrstva větví sestávající z 2-3 skeletových výhonků. V procesu tvorby třešňové koruny je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že pobřežní větve se nacházejí rovnoměrně. V následujících letech se výhony třešně mírně zkracují - asi třetinu, což přispívá k jejich větvení a tvorbě zarostlých výhonků.

Hlavním účelem formovacího obložení je zabránit nadměrnému zesílení koruny, všechny nevyžádané výhonky, zejména ty, které rostou uvnitř koruny, by měly být vyříznuty. Optimální počet kosterních větví pro odrůdy stromových třešní je 10-12, u křovinných stromů až 15.

Škůdci a metody jejich řešení

Na počátku jara, před začátkem toku moči, se provádí preventivní postřik cherry stromů za použití vodného roztoku močoviny. Tímto postupem nemůžete utáhnout, nejmenší zpoždění může způsobit spálení mladých listů. Močovinový roztok přispívá ke zničení škůdců, kteří napadli kulturu během zimního období spánku. Znaky výskytu škodlivých organismů se však mohou objevit později, proto by se měly pravidelně kontrolovat třešně, aby bylo možné přijmout včas opatření k odstranění parazitů, z nichž nejběžnější jsou:

 • Třešeň střílí můra - nepodstatný bledě hnědý motýl, který položí vejce v záhybech a trhlinách třešňové kůry. Malé žlutozelené housenky pohlcují mladé listy a pupeny rostliny, v důsledku čehož výhony vysuší. Stříkání insekticidů k ​​ničení tohoto škůdce se provádí během tvorby pupenů nebo při kvetení listů.
 • Cherry Aphid - Společný parazitický škůdce na třešní. Usadí se v koloniích a krmí mýdlem a sání listů. Pro zničení vošky můžete použít zakoupené chemikálie a můžete použít lidový lék. Za tímto účelem se strom stříká dvakrát roztok mýdla a kyseliny octové - na začátku období květu a dva týdny po jeho dokončení.
 • Třešňový sliznatý pila - nebezpečný škůdce nejen pro třešně, ale i pro jiné ovocné rostliny. Samice parazitů Hymenoptera kladou ve spodní části desky listy vejce, odkud dospělé larvy klesají za dva týdny a po vykopání do země pokračují v rozvoji. Je možné zabránit reprodukci řezání pravidelným uvolňováním půdy pod třešničkou a posypem koruny chemikáliemi.

Nemoci: prevence a léčba

Třešeň je velmi náchylná na houbové infekce, je pro ně velmi obtížné, proto je nutné, aby se předešlo úmrtí rostlin, je třeba pečlivě sledovat stav mateřských škol. Nejčastěji postihují třešně následující nemoci:

 • Rust a ovoce Rot - nebezpečné nemoci nejen pro třešně, ale i pro jiné plodiny. Když rez na povrchu listů objeví více červenohnědých skvrn, první znamení ovoce rot - putrid formace, postupně vzrušující povrch ovoce. Způsobem léčby těchto onemocnění je postřikování rostlin přípravky obsahujícími měď. Zároveň je třeba, aby se zabránilo šíření infekce, poškozené listy a ovoce by měly být odtrhány a spáleny.
 • Vertical Wilt - nejnebezpečnější choroba postihující mladé rostliny mladší šesti let. Sotva rozkvetlé listy se krouží, suché a spadlé. Smršťování a výhonky dřeva. Za krátkou dobu nastává smrt třešní. Tato infekce je snadněji preventivní než lék. Abyste to udělali, vyvarujte se pěstování pasanických plodin v blízkosti výsadby třešní a zvyšte obsah draslíku v půdě.
 • Cytosporóza - plísňová infekce, která postihuje kůru třešně, na jejíž povrchu se objevují tmavé skvrny a hluboké praskliny na povrchu během kvetení ledvin. Následně listy vysuší a padnou. Aby se zabránilo vážným následkům, kůra třešně na začátku jara je promyta vodným roztokem síranu měďnatého a koruna je postříkána přípravky s vysokým obsahem mědi.

Vedle výše uvedených infekcí představují pro třešně velké nebezpečí onemocnění, jako je kokombykóza, moniliáza a katastrofální infekce.

Některé užitečné triky

 • Při oblačném počasí rozstřikování rostlin medem nebo cukrovým sirupem pomůže přilákat více květin na třešňové květiny.
 • K ochraně jemných třešňových květin před jarními mrazy se kmeny stromů pokryjí sněhem a vrstva slámy, sena nebo pilin je umístěna nahoře. Tím se zpomalí rozmražení půdy, což způsobí, že nástup kvetení bude zpožděn o 4-5 dní.
 • V případě pozdních mrazů po obvodu třešňového sadu jsou ohněm hromady slámy nebo suchého hnoje. Je důležité zajistit, aby tyto improvizované "požáry" byly intenzivně kouřeny. Teplý kouř udrží kvetoucí stromy z mrazu.

V případě řádné péče bude třešeň zdravá a každoročně poskytne svým majitelům bohatou sklizeň bohatých aromatických bobulí.Nejlépe články