Szaboveronika

Viskaria osiva chovu


Viskaria osiva chovu / Domov a rodina

Předvídat nástup jara, většina pěstitelů květin začíná pozorovat rostlinné semena pro květinové záhony a balkon již v lednu až únoru. V tak příjemném a fascinujícím povolání nezapomeňte na velmi sladkou a nenáročnou bylinku z rodiny hřebíček - whisky. Mnoho zahradníků, tato kultura je dobře známá jako mynalnyanka, svítání, smolevka (dehet) nebo adonis. Při fytodesignu je whisky široce poptávaný kvůli jeho dekorativnímu účinku, nenáročnému obsahu a odolnosti vůči nepříznivým klimatickým podmínkám.

S minimální péčí, kultivované (25-30 cm) formy kultury rychle rostou v elegantním kvetoucím koberci a vypadají velmi ekologicky při konstrukci hranic, rockeries, rabatok, maurských trávníků a skalních zahrad. Vysoké (od 30 cm) odrůdy odborníků na viscaria doporučují výsadbu podél plotů, zdi hospodářských a obytných budov, stejně jako kolem dospělých stromů. Roztomilé květiny o průměru asi 2,5 cm, vnější podobně jako karafiáty, oko s různými barvami - mohou být růžové, fialové, modré, bílé, fialové. A s touto nádherou je příjemné a snadné růst viskáře.

Kdy je třeba rostliny

Sazenice Viscaria jsou neuvěřitelně odolné vůči nízkým teplotám, takže sečení semen může být provedeno koncem dubna - začátkem května bez obav z návratu mrazu. Mnoho pěstitelů květin, aby urychlilo kvetení, dává před zimou před sebou sýr whisky. Po přírodním rozvrstvení podzimní plodiny produkují přátelské výhonky poslední dubnový týden.

Příprava místa

Vzhledem k světelně milující povaze Viscaria je žádoucí, aby přidělila otevřenou solární platformu. Při výsadbě ve stínu to bude také docela příjemné, ale v tomto případě budou keře růst ne tak bujné a kvetení nebude tak hojné. Půdní kultura ráda vyčerpaná, uvolněná, s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.

Tento pozemek lze připravit na podzim nebo zpracovat na jaře, několik dní před výsevem. Při vykopávání pozemku je užitečné zaplnit půdu organickými hnojivy - kompostem, humusem nebo hnilým hnojem. Před sejením se doporučuje aktivně uvolnit a vyrovnat připravený prostor s hřebenem.

Zasetí do země

Semena zakoupená v zimě jsou na dezinfekci nakládaná po dobu 20-30 minut v roztoku manganistanu draselného a odstraněna pro rozvrstvení do části zeleniny domácí ledničky.Materiál určený pro podzimní pěstování potřebuje pouze dezinfekci, bude ošetřen za studena v přírodních podmínkách. Během výsevu se doporučuje dodržovat následující postup:

  • Na povrchu připravené plochy dělejte otvory o hloubce 0,4-0,5 mm a vyhoďte je teplou vodou.
  • Secí se provádí metoda hnízdění - 3-5 semen v každé jamce. Schéma výsadby poddimenzovaných odrůd - 15x15 cm, vysoký - 30x30 cm.
  • Studny jsou utěsněny suchým podložím nebo rašelinou.

V závislosti na odrůdě proces klíčení semen trvá 10 až 15 dní. Přátelské výhonky se rychle vyvíjejí a po 35-40 dnech viskaria vstoupí do masového kvetení, který trvá 2-3 měsíce.

Podmínky pěstování

Hlavní péče o výsadbu whisky netrvá dlouho a spočívá v provádění činností, které jsou typické pro kvetoucí rostliny:

  • Kvetoucí koberec je pravidelně napojen, zejména viskózní citlivost na dodávku vlhkosti v extrémním teple. V mírně teplém počasí se postup provádí každých 6-7 dní, v suchu 2-3x týdně. Kultura však netoleruje, aby se půda zvlhčila: kořenový systém začne hnitět a květy vyblednou, vyklouzávají a spadají.
  • Pro zajištění průtoku vzduchu do kořenů se uvolní půda pod výsadbou, současně se táhne trávník.
  • Velmi vděčná viskariya reaguje na hnojení. Poprvé v sezóně se doporučuje krmení sazenic v raných fázích vývoje. K tomu je třeba zředit močovinu, superfosfát a síran draselný v 1 litru zavlažovací vody (po 1 lžíci). Během setu pupenů a masové kvetení každých 10-14 dní by se whisky měla krmit úplným minerálním hnojivem. Vysoce kvalitní výživa má velký vliv na pohodu rostlin: keře rostou svěží, rozlehlé a květiny budou větší a jasnější.

Z času na čas byste se měli vyvarovat výsadby a roztrhat vybledlé květy, vytvářet prostor pro nové pupeny a dávat keřům čistý, dobře upravený vzhled.

Nemoci a škůdci

Nespornou výhodou chrámu je jeho odolnost proti parazitům a nemocem. Hmyz není příliš rád svého lepkavého fleecy stonku, který se pro ně stane smrtící pasti. V extrémně vzácných případech může být ohrožení zdraví křovin ohroženo listovými červy, mšicemi a červenými pavoukovými roztoči. Chcete-li se jim zbavit, výsadba je nastříkána mýdlovou nebo česnekovou vodou, pomáhá hodně infuze cibulové slupky nebo rajčat.

Houbové infekce obvykle trpí trvalými formami viskací.Nejčastěji je nutné zachránit keře před korozí, prašnou plesní, hnilobou kořenů, smut. V případě porážky jsou výsadby ošetřeny fungicidními akčními přípravky - "Ridomil", "Horus", "Topaz". Nezapomeňte na preventivní opatření: zarostlé keře by měly být pravidelně zředěny a ponechání půdy nadměrně nepoškozovat. V případě masivního napadení parazitů je možné trvalé ošetření používat s průmyslovými insekticidy ("Fitoverm", "Aktara", "Aktellik"), ale užívání chemikálií před vyklíčením zcela eliminuje kvetení whisky v současné době.

Oblíbené odrůdy

V zahradní kultuře je známých asi 400 druhů a odrůd viscaria, z nichž nejoblíbenější jsou:

  • Viskariya "Dovolená" - miksovy různorodost kultury, včetně několika druhů krátkodobě rostoucí viskariya s vícebarevnými květy - broskev, lila, modrá, jasně růžová, bílá. Od okamžiku výsevu až po začátek kvetení nepřesáhne 30 dnů. Odrůda je velmi dobrá pro balkóny a obrubníky, můžete ji použít jako těsnění pro seskupování skupin.
  • Viskaria eye "Rumba" - trávnaté ročníky, vyznačující se studenou odolností a dlouhou dobou kvetení.Jasně zbarvené květy s dvojitými listy jsou hojně pokryty jemnými klenutými pouzdry až po velmi mrazu. Plátky jsou natřeny lila, azurovou, purpurovou, bílou a růžovou.
  • Viskaria "Modrý anděl" - trpasličí kultura, poměrně teplomilná ve srovnání s ostatními. Okouzlující nebe-modré květy kvetou 45-55 dní po zasetí do země. Je to skvělé v hrncích a květináčích, díky nimž je široce požadováno v dekorativním zahradnictví balkonů a otevřených verand.
  • Lykhnis viskariya je vytrvalá forma kultury, která roste až do výšky 1 m. Technologie výsadby a péče se velmi liší od pěstování jiných druhů. Boudy úspěšně zima bez přístřeší. Včasné odstranění stopky podporuje opakované kvetení. Mezi odrůdy Lychnisy si květináři cení "Red Ball" (jasně šarlatový), "Vyskashnee" (sněhově bílé), "Nymph" (měkké modré).

Ujistěte se, že na vašem webu umístíte whisky a její jemný, jasný květ vás potěší až do pádu.Nejlépe články