Szaboveronika

Zefirantes domácí péče


Zefirantes domácí péče / Domov a rodina

Zephyranthes květina představuje stejný rod kvetoucí buňky rostlin rodiny Amaryllis, rostoucí v tropických a subtropických oblastech severní, střední a jižní Ameriky. Zástupci tohoto rodu se nacházejí v mírně teplých oblastech Argentiny, Západních Indií a na severu Patagonie. Starověcí Řekové nazývali zephyranský květ západního větru (název rostliny se překládá), který neočekávaně letěl po vyčerpávajícím teple a přinesl s sebou dlouho očekávaný chlad. Ale ruští pěstitelé nazývají Zephyranthes povýšeného, ​​bolestivě nepředvídatelný charakter má roztomilý tropikanets: včera z hrnce trčí smutnou svazek tenkých listů a druhý den ráno zeleň již kvetou křehkou květ s bílými, růžovými, žlutými, fialovými nebo lila lístky (v závislosti na stupni) . Taková rychlá transformace po dlouhém čekání vždy vyvolává bouři emocí mezi majiteli Zephyranthes.

V přírodě rostou rostliny v malých rodinách, protože se pěstují ve sklenících. Chovné žárovky rychle naplní zásobník a brzy rozptýlené růžice tenkých listů se shromáždí ve svěžích "srstich".Každá odrůda zephyrantů má své vlastní datum kvetení a celkově tyto roztomilé děti kvetou po celý rok. Kromě toho jsou rostliny s překvapením nenáročné, což znamená, že i extrémně zkušená květinářka se s nimi může s kamarády spojit.

Zephyranthes nebo gabrantus?

Mezi zástupci rodiny Amaryllis se nachází gabrantus rostlin, který je velmi podobný rostlinnému původu. Rozlišení mezi "dvojčaty" je možné pouze při bližším zkoumání:

Znamení Zefirantes Gabrantus
Tvar květin Vzpřímený, široce otevřený Tažení trubkové
Délka tyče Rovná délka Dlouho a krátce
Vzhled osiva Bez křídla, plochý Křídla, zhuštěná
Počet květin Na každém stopce 1 bud Arrow nese 1 až 4 květiny

Z pohledu dekorativnosti není gabrantus žádným způsobem podřízený svému slavnému příbuznému, ale pokud potřebujete přesně "marshmallow", buďte opatrní.

Dalším důležitým bodem: Zephyranthes je nejen krásný, ale také užitečný. V lékařství se používá při léčbě hepatitidy, diabetu, hepatitidy, tuberkulózy, nachlazení a rakoviny. Tradiční medicína doporučuje tuto rostlinu k léčbě jater.Pro vnější použití jsou komprese připraveny ze zefyrantů velkokvětých žárovek - jsou umístěny na abscesu.

Podmínky pěstování

Zefirantes je skvělý milenec jasného světla, proto doporučujeme, aby byl umístěn v interiéru na prahu na jihu nebo na východě. Květina se cítí dobře na západním okně, ale na severu bude potřebovat další osvětlení. Optimální teplota obsahu od jara do podzimu je od +20 do + 26 ° C, rostlina by měla zimu v chladném (nad +12 ° C).

Pro léto může být nástřik vyveden do zahrady a dokonce i transplantován do květinového záhonu. Mimochodem, dočasné přemístění na otevřené půdě má pozitivní vliv na kvalitu kvetoucích rostlin.

Agrotechnologie

Čím méně pozornosti, tím lépe. Jedná se o zephyranthes. Péče o květinu je velmi jednoduchá:

 • Od počátku jara až do pozdního podzimu se rostlina pravidelně napojuje, jak vrchní vrstva podkladu vysuší. Voda pro zavlažování předem obhajuje během 1-2 dnů. Během zimních měsíců a po transplantaci je zavlažování sníženo, aby se zabránilo hnilobě žárovek.
 • V letním horku je užitečné, aby se stékající voda rozstřikovala měkkou vodou přes lahvičku, ale během období květu se vodní postupy zruší.
 • V sezóny aktivního růstu Zephyranthes týdenní krmena komplexní hnojiva pro kvetoucí rostliny.
 • Po odkvětu, musí být šipka řez ve výšce 5-7 cm, a poté opatrně odšroubovat shrunken „pahýl“. Vyřazeni a zvadlé listy rostliny.

Jako většina cibulovin, půvabné povýšeného potřebuje cool dobu odpočinku. V zimním období se doporučuje uspořádat závod v chladném místě a obsahují světlo na jaře s minimálním zavlažování. Je možné odstranit květinu ve tmě a nedodává vodu, pak listy jsou úplně suché, a při obnovení zalévání rostou zpět. Některé druhy shazují listí v zimě bez nátlaku, tyto rostliny před vegetačního období by měly být skladovány ve sklepě nebo v dolním prostoru chladničky.

Pravidla pro transplantaci

Indikací pro transplantaci Zephyranthes je zcela naplněna pot-kupolemi malými dětmi. Práce jsou prováděny bezprostředně po skončení spící období v souladu s konkrétním postupu:

 • Připraven z písku a humusu pozemní listu (1: 1: 1) substrátu, a dezinfikovat je zpoplatněn hnojivo fosforu.
 • Na dně širokého nízkého hrnce položte vrstvu oblázků nebo expandovanou hlínu pro odvodnění, na jejímž vrcholu nalijte malou půdní směs a vyrovnejte ji.
 • Na zemi položte žárovky Zephyranthes ve vzdálenosti 3 cm od sebe.
 • Hrnec se naplní vrcholem základním nátěrem. Mějte na paměti, že cibule s krátkými krky jsou pohřbena zcela v půdě a dlouhé "ocasy" by měly zůstat na povrchu.
 • Na konci procesu výsadby mírně napojená a umístit nádobu na trvalé místo. Podávání výživy bude možné pouze po 3-4 týdnech po transplantaci.

Důležité! Neměli byste si zvolit příliš velký hrnce na marshmallows, jinak se žárovky "hojou" a plochě odmítají vytvářet stopky. Do jedné nádrže lze zasadit až 10-12 kusů. Díky skupinovému výsadbě vzniká účinek nepřetržitého rozkvětu, i když na každé šíři kvetou jedna květina.

Vegetativní reprodukce

V živné vodě a vodě propustné půdě, zephyranthes tvořit hodně dcera cibule, které slouží jako vynikající materiál pro pěstování nových vzestupů. Během odpočinku jsou děti odděleny od mateřské žárovky a po rozstřiku práškovým práškem jsou vysazeny v několika kusech v širokých nádobách s nízkými stěnami.Takto získané sazenice kvetou příští rok.

Pěstování ze semen

Generativní reprodukce zefyrantézy prováděné v amatérské květině je poměrně vzácná a pouze skuteční fanoušci experimentů budou schopni ocenit náročný proces klíčivých semen. Chcete-li získat vysoce kvalitní osivo, odborníci doporučují umělé opylení květin: přeneste pyl z tyčinky květů na pistils měkkým štětcem. Zvlněná zrna rychle ztrácejí klíčivost, takže bezprostředně po sklizni se vysychají v půdě mateřské rostliny a zakryjí hrnec sklem nebo filmem. Skleníky obsahují na teplém okenním parapetu pod rozptýleným světlem, pravidelně vysouvají a zalévají plodiny. S příchodem výhonků se odstraní úkryt. Péče o sazenice, stejně jako u dospělých jedinců. Kvetoucí rostliny ze semen zephyrantů začínají ve třetím nebo čtvrtém roce života.

Možné potíže

Podle botanických referenčních knih jsou marshmallow škůdci roztoči pavouků, falešné stráže, amaryllis červy a bělošky. Nicméně, kvůli toxickým látkám obsaženým v žárovkách, paraziti nejsou v žádném spěchu k útoku na rostlinu.Pokud se neúprosní bratři stále vrhnou do květinové zahrady, ošetřete zelené domácí zvíře roztokem vhodného insekticakaricidu (Fufanon, Decis, Actellic).

Z těchto chorob je největším nebezpečím pro zephyrantů fusarium (červená hniloba) - houbová infekce, která postihuje žárovky. U prvních příznaků infekce (zažloutnutí a vadnutí listů, rozpad dna) by se měla žárovka zničit společně s zemitým hrudníkem. Sousední zdravé žárovky po dobu půl hodiny ponořené do roztoku léku "Maxim", a pak transplantovat do čerstvého substrátu.

Zbývající zdravotní potíže vznikají při chybách v péči:

 • Kořenové žárovky ukazují systematické porušování zavlažovacího režimu. Aby se zabránilo úmrtí rostliny, žárovky by měly být odstraněny z kyselé půdy, sušeny a vysázeny v mírně vlhké půdě.
 • Bledé listy znamenají nízké světlo v místnosti. Přeneste domácí zvíře na lehký okenní parapet a brzy se zotaví turgor listů.
 • Nedostatek rozkvětu - příčiny tohoto problému jsou nadměrné zásoby hnojiv, nepřítomnost chladného zimování, příliš blízko nebo naopak velmi prostorný hrnce.

Ale nebojte se! S dodržováním agrotechnologie budou všechny tyto problémy vynechat váš mazlíček a roztomilý mladý mladík vám poděkuje za bujnou kvetoucí péči.

Populární druhy

Ve volné přírodě roste více než 90 druhů rostlin rodu Zephyranthes, ale jen několik z nich se pěstuje v květináči:

 • Zetaranthes Atamas je rodák z jižních států Ameriky. Vejcovitá žárovka, která dosahuje průměru 2-2,5 cm, má krk zakrytý kůrou. Rostlina tvoří asi 6 úzkých lineárních listů a bílé květy s lístky kopinaté formy. Tento druh upřednostňuje chladný obsah a kvete uprostřed jara.
 • Zephyranthes je bílý - má zaoblenou žárovku o průměru 3 cm s dlouhým (až 5 cm) krkem. Listy rostou současně s květinovými šípy. Crocus-jako bílé květy kvetou od poloviny léta k časnému podzimu.
 • Zephyranthes golden - rostlina s dlouhými (až 30 cm) liniovými listy a jasně žlutými květy. Žárovka o průměru 2,5-3 cm má vejčitě zaoblený tvar. Doba květu je zima.
 • Velkokvětý Zephyranthes - majitel lineárních drážkovaných listů a kulatá žárovka s krátkým krkem. Barva plátků je růžově červená.Kvetení pokračuje od poloviny jara do poloviny léta.
 • Zephyranthes vícebarevné - tvoří listy po květy stopky jsou uvolněny. Průměr podlouhlé žárovky je asi 3 cm. Bílé květy s červenohnědým odstínem kvetou v lednu.

Méně častěji v amatérských sbírkách jsou Andersonova marshmallows s červeno-žlutými nálevkovitými květy a kefirmed marshmallows, jehož plátky jsou malované v růžově červené tóny.Nejlépe články