Szaboveronika

Zelená hnízda u dítěte


Zelená hnízda u dítěte / Domov a rodina

Jakékoliv změny ve zdravotním stavu dítěte rodiče znepokojují. Zvláště rušivé příznaky, které jsou charakteristické pro respirační onemocnění, jako je např. Zelená hlíva.

Proč jsou přesně zelené?

Složka se vytváří díky aktivní práci nosní sliznice. Zahrnují vodu, soli, epiteliální buňky a mucin. Hustý hlen se objevuje kvůli intenzivnímu vývoji druhého. Mucin zabraňuje vstupu patogenních mikroorganismů dále do dolních cest dýchacích. Na jedné straně je to dobrá obrana, na druhé straně se infekce usazuje v nosních průchodech a tím vyvolává růst bakterií.

Imunita spěje na záchranu: začíná intenzivní uvolňování leukocytů a neutrofilů, které neúnavně bojují s infekcí. Jedná se o tento boj říká zeleně. V tomto procesu škodlivé a ochranné buňky masivně umírají a uvolňuje se speciální enzym. Sloboda se stává zelená. Dávejte pozor na to, jak je barva jasná. Čím aktivnější imunitní systém bojuje, tím výraznější bude barva sekretu.

Příčiny zelené sleziny u dětí

Děti často ochlazují, zvláště ve věku od 1 do 7 let.V prvním roce života jsou chráněny protilátkami získanými od matky během pobytu v děloze, stejně jako cennými látkami, které vstupují do těla dítěte mateřským mlékem. Když je dítě staré jeden a půl roku, ochranný účinek protilátek skončí a mnoho dalších matek přestane krmit z různých důvodů. Zároveň se stále vytváří vlastní imunita drobků.

Kromě toho děti v tomto věku nedodržují základní hygienická pravidla (neusmrkají si ruce po vycházce a návštěvě veřejných míst) a není vždy možné plně chránit tělo před infekcemi. Proto je v tomto okamžiku častým hostem závratný nos.

To jsou hlavní důvody, které jsou základem všech ostatních. Tam jsou také specifické faktory, které způsobují zelené slobou, a mohou být velmi odlišné. Zvažte možné možnosti.

1. Příliš suchý a teplý vnitřní vzduchkde je drob. Někteří rodiče neustále potlačují děti. A s chladem, věřící, že dítě má hluboké kvůli hypotermii, jsou větrací otvory také uzavřeny a vytvářejí všechny podmínky pro reprodukci bakterií. Výtok z nosu je většinou tupý nazelenalý, málo.

2Může se jednat o "barvu" reakce na alergen. Ale pak jsou jiná znamení. Například nosní kongesce, kýchání, svědění, trhání a zarudnutí očí. Sloboda je v tomto případě kapalná, téměř průhledná, se světle zeleným odstínem.

3. Nejčastější možností je spojení. bakteriální infekce. To se může objevit na pozadí virového onemocnění, které již začalo, kdy se tělo nedokázalo časem vyrovnat s infekcí a začala komplikace. Pak vidíme hustý žlutozelený hlen.

V této situaci byste neměli nechat tuto chorobu vést, nebo se uchýlit k vlastní léčbě. Zde je třeba jednat správně a rychle, aby nedošlo k zhoršení problému. Nepřiměřeně nebo nesprávně poskytnutá lékařská péče způsobí stagnaci hlenu a výsledkem bude purulentní zánět. Takové komplikace jako:

 • sinusitida (včetně sinusitidy);
 • bakteriální rinitida;
 • rhinofaryngitida;
 • otitis media;
 • pneumonie;
 • meningitida;
 • bronchitida;
 • krvácení z nosu.

Takový závratný nos se může také stát chronickým. Takový vývoj přináší dětem značné nepohodlí, protože dýchání je neustále obtížné.

Zelenožlutý hlen je také charakteristický pro adenoiditidu (zánět nazofaryngeálního mandlí). Obvykle se většina případů této nemoci vyskytuje u dětí ve věku od 3 do 5 let. Dítě chová v noci, má neustále vyčerpaný nos, často otitis.

Doprovodné příznaky pomohou podezření na bakteriální povahu "zelené rinitidy":

 • zvýšení tělesné teploty (37,5-38,5 ° C), v těžkých případech je možné ohřát až na 40 ° C;
 • celkový stav dítěte: letargie, slzotvornost, ospalost, slabost, apatie, špatná chuť k jídlu;
 • bolesti hlavy, zejména v čele a nosu;
 • zimnice;
 • kašel.

4. Někteří rodiče čelí situaci, kdy zelený výtok z nosu dítěte má nepříjemný zápach. Hlavním důvodem je cizí předmět v dýchacích cestách. Děti, zkoumající životní prostředí, mohou dobře držet něco v nosu, někdy to rodiče nepochopí. To vede k zánětlivé reakci a rozpadu, tudíž na zelený hlen s odpovídající vůní.

V ojedinělých případech není příčinou cizího těla, ale v nemoci jako je ozena. Jedná se o atrofii sliznice nosní a kostní tkáně.Příčiny této patologie dosud neprokázaly léky. To je věřil, že tendence k ozene je zděděno. Hlavním příznakem je chronická tvorba kůry v nosní dutině. Také drobky cítí pálení a svědění v nosu a sliznice bobtná.

Co by rodiče měli dělat

Zde samozřejmě závisí na tom důvodu. Ne vždy se zeleným nosním výbojem je nutné vážné zacházení, ale vždy byste měli začít s následujícími opatřeními:

 • Uklízení mikroklimatu místnosti. Jedná se o pravidelné vysouvání (dítě je v jiné místnosti v této době), mokré čištění pomocí zvlhčovače.
 • Organizace častého pití (dávejte kompoty, džusy, vodu, čaj - všechno, co dítě pije dobře, s výjimkou nápojů se sýrem, v malých porcích, ale velmi často).
 • Zvyšte čas strávený na čerstvém vzduchu (pokud nejsou žádné kontraindikace a počasí dovolí).

Pokud je teplota vyšší než 37,5, je zobrazen režim odpočinku (nebo přinejmenším jemný).

Nicméně tato pravidla by měla být dodržována bez ohledu na to, zda je dítě nemocné nebo ne, ale někdy rodiče prostě na to zapomínají. Pokud nejsou žádné další příznaky a malé množství se bude cítit uspokojivé, budou tato opatření dostatečná a stav se brzy stabilizuje.Pokud existují nějaké další příznaky, měli byste dítě ukázat pediatru, aby zjistil přesnou příčinu nachlazení a zvolil správnou taktiku léčby.

Jak a co obvykle zachází se zeleným uzlem u dětí

K léčbě je třeba přistupovat komplexně. Rodiče by si měli pamatovat, že farmakoterapie nebude mít požadovaný účinek, pokud se nic jiného neděje. Dítě potřebuje odpočinek, vhodný způsob dne a přítomnost dospělých v okolí. Kromě toho si sám léky nevybírejte. Pouze odborník je může správně vyzvednout.

Rozsah léků, které se používají k léčbě zelené sleziny, je velmi široký. Zvažte hlavní, dělejte je do skupin podle účelu.

Pro oplachování nosu

Jedná se o nejefektivnější (ale ne nejjednodušší provedení) způsob, jak se vypořádat s jakýmkoli zima. Děti do 4-5 let jsou velmi těžké umýt nos, protože stále nerozumí tomu, proč je to nutné, a odolávají všem své síle. Ale výsledek, samozřejmě, stojí za to.

Mytí provedeno s:

 • solný roztok;
 • furatsilina;
 • miramistina

Princip, který je základem, není nepoškodit něčí čin.Při poskytování aktivní opozice od potomků k poškození jemné nosní sliznice je velmi snadné. Proto by všechny manipulace měly být co nejpřesnější, bez náhlých pohybů. Vyplachování nosu by se mělo užívat pouze tehdy, pokud je to skutečně potřeba (není vhodná k profylaxi).

Sekvence následujícího:

 • Důkladně si umyjte ruce a připravte dezinfikované příslušenství.
 • Připravte vybrané roztoky a nasaďte je do injekční stříkačky bez jehly nebo čajové konvice speciálně určené k praní.
 • Požádejte drobky, aby si naklonily hlavu ke straně nad vanou a drželi dech a pak nalili nějakou připravenou kapalinu do horní nosní dírky.

Pokud se to provede správně, tekutina by měla vytékat z dolních nozdry.

Je to důležité! Postupujte podle doporučení lékaře a postupujte podle opatření: časté proplachování může způsobit dysbakteriózu v nosu, a to se jen zhorší!

Odložte postup, pokud arašíd pláče a nemůže se dlouho uklidnit. Také neoplachujte nos tímto způsobem na dítě (pokud to není absolutně nutné), aby se kapalina nedostala do dýchacího traktu.Velmi malý je lepší odkapat fyziologickým roztokem pipetou a za minutu nebo dva vytáhnout hlen s aspirátorem.

Nosní kapky

Nosní kapky jsou účinným nástrojem boje proti zelenému hlenu. Jsou snadno použitelné a mohou být zaměřeny na řešení různých problémů v závislosti na aktivní složce:

 • Vasokonstrikční léky, pomáhá odstraňovat otoky z sliznice a usnadňuje dýchání. Hlavní složkou (nejoblíbenější) je xylometazolina. Hlavní věc je vědět, jaké koncentrace je pro vaše dítě vhodné, záleží na věku: 0,05% - od 2 let, 0,1% - od 6 ("Nazivin", "Otrivin", "Snoop", "Rinostop").

  Je to důležité! Nekontrolované užívání této skupiny léků může mít opačný účinek a způsobit rhinitidu, kdy bez kapek sliznice nabobtná ještě více. Zbavit se to je velmi obtížné. Proto jsou takové dropy spíše nouzovými opatřeními, jestliže dítě jednoduše nemůže nosem nosit jinak.

 • Prostředky pro zvlhčení nosní sliznice. Jedná se o nejnebezpečnější skupinu nosních kapiček, které lze aplikovat od prvních dnů života dítěte. Základem je mořská voda (Aqualor, Aquamaris, Marimer).
 • Kapky na bázi přírodních složek (oleje a rostlinné výtažky), což činí hlen více tekutý a vede k jeho výstupu venku. Používejte s opatrností kvůli možné individuální nesnášenlivosti ("Pinosol", "Mukodin").
 • Antibakteriální kapky (lokální antibiotika). Je možné je léčit pouze s lékařem, pokud je nutné předcházet nebo léčit existující purulentní záněty. Doporučuje se stanovit příčinu infekce před použitím v laboratoři, aby se zvolila správná léčiva (Isofra, Bioparox, Polydex).

Antibakteriální terapie (systémová antibiotika)

Bohužel, ve většině případů není možné bez antibiotik. Ale musíte je správně vzít:

 • dávka by se neměla měnit po celou dobu trvání;
 • kurz by neměl být přerušován, protože v tomto případě budou mít škodlivé mikroorganismy šanci vyvinout imunitu proti této látce a pak bude mnohem obtížnější zvládat tuto chorobu;
 • paralelně s antibiotiky je vhodné dávat bakterie dítěte, které jsou užitečné pro střevní mikroflóru (Linex, Atsepol atd.), pak bude poškození z prvního stavu méně;
 • je nutné zvolit lék ne náhodně, ale po určení infekčního patogenu je oprávněné pouze jeho použití.

Antihistaminika

Jsou předepsány v případech, kdy zelená slepota způsobená alergiemi. Přispívají k odstranění otoků v nosních průchodech a snižují množství hlenu ("Suprastin", "Zyrtec", "Fenistil", "Claritin").

Fyzioterapie

Fyzioterapie se úspěšně používá k léčbě, ale přísně podle pokynů. Mohou to být:

 • inhalace pomocí fyziologického roztoku nebo odvar z bylin (nejen páry, ale pomocí nebulizátoru);
 • UV záření nosní dutiny;
 • UHF;
 • elektroforéza.

Lidové prostředky

Můžete si své dítě uložit ze zeleného svalu pomocí tradičního léku jako doplněk k hlavní léčbě. Hlavním úkolem je nejprve se ujistit, že dítě dobře toleruje složky takových výrobků.

Tam je obrovské množství receptů. Například, dům rostlin aloe se osvědčil v léčbě rýmy (musíte trvat nejméně tři roky). Šťáva z listu by měla být vytlačena a kapala 1-2 kapky do každé nosní dírky. Může být částečně zředěn vodou, aby se koncentrace snížila.Potřebujete pouze šťávu, buničina by neměla spadnout do nosu dítěte. Můžete také smíchat heřmánku, třezalku a divokou růže (0,5 lžičky), trvat (250 ml vroucí vody), vychladnout a dát dítěti 1 lžičku. l 3 krát denně.

Pokud se objeví horečka a / nebo kašel, je předepsána symptomatická léčba.

Zapamatujte si! Když hnisavá rýma se zahřeje pod zákaz (vdechnutí páry, břečky a hořčičné omítky, lahve na nohy, masti a záplaty apod.)! V teplém prostředí se bakterie množí ještě rychleji, takže takové postupy místo dobrého způsobí škodu!

Prevence

Preventivní opatření zahrnují:

 • pravidelné procházky na čerstvém vzduchu;
 • časté větrání;
 • vytvrzování;
 • správná strava;
 • absolvování kurzů vitamin-minerálních komplexů (v závislosti na věku, podle doporučení pediatra);
 • po návštěvě přeplněných míst - umytí si rukama a do nosu můžete umístit slanou vodu;
 • Sezónní zotavení: v létě by mělo být dítě převezeno na místa s příznivými přírodními podmínkami.

Společné nachlazení může dítě přinést mnoho nepříjemností. Nezačněte léčbu, zvláště když se hlien stane zeleným. Požehnejte!Nejlépe články