Szaboveronika

Vitamíny pro růst vlasů na hlavě


Vitamíny pro růst vlasů na hlavě / Krása a zdraví

Mají dlouhé a husté vlasy, vyzařují zdraví a luxusní lesk, sní o mnoha slušných sexech. K dosažení podobného výsledku je však vzhledem k velkému počtu negativních faktorů ovlivňujících vlasy každý den velmi obtížné. Časté používání stylingových výrobků, vysoušeč vlasů, curling nebo žehlení, nedostatek řádné ochrany při otevřeném slunci, větru nebo mrazu, špatná ekologie, nevyvážená strava - to vše vede k vyčerpání a oslabení kudrlin, dělá je křehké, nudné a bez života a zpomaluje je růstu.

Chcete-li aktivovat růst vlasů na hlavě, nemějte tenké a vypadají krásně, musí poskytovat neustálou podporu jak zvenčí, tak zevnitř. A vitamíny pro posilování a růst vlasů pomáhají s těmito úkoly zvládnout.

Jaké vitamíny jsou nezbytné pro růst vlasů na hlavě?

Vitamíny hrají důležitou roli v lidském životě, syntéze enzymů a hormonů. Jsou přímo zapojeni do mnoha biochemických procesů a vytváření strukturních prvků, vyvolávají obrovské množství různých reakcí, podporují imunitní systém, zvyšují odolnost těla vůči vnějším faktorům.Hlavní množství vitamínů vstupuje do těla s jídlem a jen některé z nich jsou syntetizovány střevní mikroflórou. V tomto případě jsou však rychle zničeny a nehromadí se v správném množství. S nedostatkem vitaminů jsou vlasy první, kteří trpí: folikuly, ve kterých se vytvářejí vlasové šachty, nedostávají potřebnou výživu s průtokem krve, ztrácejí schopnost normálně fungovat a "usínají", v důsledku čehož vlasy začínají být tenké, stane se matné a bez života. Proto je velmi důležité plně dodat tělu všechny vitamíny nezbytné pro aktivní růst vlasů. Patří sem:

 • Vitamin A (retinol). Podporuje vývoj keratinu, který je hlavním "stavebním materiálem" vlasů, a aktivně se podílí na procesu dělení buněk. Nedostatek této látky způsobuje nadměrnou suchost kůže hlavy, vzhled suché seborrhy, dystrofii vlasových folikulů a v důsledku toho pomalejší růst kadeří. Hlavními zdroji retinolu jsou ovoce a zelenina žluté a oranžové barvy, čerstvé zeleniny, játra, plnotučné mléko,máslo a luštěniny.
 • Vitamin B1 (thiamin). Účast na mnoha metabolických procesech, reguluje metabolismus sacharidů a tuků v tkáních. Když se její nedostatečnost často rozvíjí difúzní alopecie, dochází ke zvýšení křehkosti a rozvrstvení vlasových šachet. Většina vitaminu B1 se nachází v zelené zelenině, ořechů, pivovarských kvasnic, kořenové zeleniny a kravského mléka.
 • Vitamin B2 (riboflavin). Je to koenzym mnoha biochemických procesů, podílí se na tvorbě protilátek a erytrocytů. Pro vlasy je třeba riboflavin především proto, že reguluje metabolismus žárovek a stimuluje nezralé buňky, aby se aktivně rozmnožovaly. Hlavním příznakem nedostatku této látky je výrazná suchost špiček se zvýšenými mastnými vlasy u kořenů. V největší koncentraci vitaminu B2 se nachází v obilovinách, vedlejších produktech, červené zelenině a syrovátce.
 • Vitamín B3 (kyselina nikotinová). Účast na tkáňovém dýchání, metabolismu proteinů, tuků, aminokyselin a procesů biosyntézy. Hlavní příznaky nedostatku této látky v těle jsou vzhled předčasných šedých vlasů a narušení růstu vlasů.Velké množství vitaminu B3 se vyskytuje v pohankách, žitném chlebu, červených fazolích, houbách, masa, ledvinách a játrech.
 • Vitamin B6 (pyridoxin). Hraje důležitou roli při syntéze některých hormonů, hemoglobinu a histaminu. Jeho nedostatek v těle se může projevit ve formě nadměrné suchosti pokožky, výskytu seboroické dermatitidy, svědění a masivního vypadávání vlasů. Pyridoxin se nachází v mnoha potravinách, ale je obzvláště bohatý na rajčata, pomeranče, avokádo, bílé zelí a květák, ryby, vejce a obiloviny.
 • Vitamín B9 (kyselina listová). Je nezbytná pro normální fungování oběhového a imunitního systému, životně důležitou aktivitu vlasových folikulů a syntézu pigmentů. Při nedostatku kyseliny listové zabraňují zámky předčasně bílé, suché a křehké, nudné a špatné. Tato látka se nachází ve významných množstvích v syrových kvasnicích, zrněném chlebu, luštěninách, játrech a přírodním medu.
 • Vitamin B12 (kyanokobalamin). Odpovídá za tvorbu krevních buněk, metabolismus bílkovin, syntézu nukleových kyselin, stejně jako růst a vývoj svalové tkáně a derivátů epidermis. Nedostatek vitaminu B12 může vést ke zhoršení stavu a vzhledu srsti, rozvoj alopecie a dermatologických onemocnění pokožky hlavy.Tato sloučenina je obsažena hlavně v živočišných produktech (maso, ryby, játra), ale její malá koncentrace je přítomna v zelených salátech, špenátových, kadeřavých, klíčeném pšenici a kvasnicích.
 • Vitamin E (tokoferol). Silný antioxidant, který zpomaluje stárnutí buněk a pomáhá jim chránit před vnějšími faktory. Výrazný nedostatek této látky přispívá k ředění vlasů a narušení mazových žláz. Kukuřice, sójové a slunečnicové oleje, luštěniny a plnotučné mléko se liší nejvyšším obsahem tokoferolu.
 • Vitamin C (kyselina askorbová). Podporuje imunitu, normalizuje krevní oběh v kůži, čímž urychluje tok kyslíku a živin do vlasových folikulů. Vzhledem k nedostatku vitamínu C v těle se vlasy stávají křehké, nudné a bez života. Největší množství této látky lze nalézt v citrusových plodinách, zelených jablkách, jahodách, špenátových mléčných výrobcích.
 • Vitamin K. Tuku rozpustná sloučenina, při níž dochází k syntéze bílkovin, metabolismu v pojivové tkáni a kostech a absorpci vápníku.Nedostatek tohoto vitaminu vede ke ztenčení vlasů a ke zvýšení délky klidové fáze vlasových folikulů.

Obsah těchto vitaminů v těle lze stanovit pouze laboratorními testy, které, bohužel, nejsou k dispozici kvůli vysokým nákladům. Pokud však máte příležitost, stále stojí za to, že je vyčerpáte, protože další vnitřní příjem vitaminů, které jsou v těle dostupné v dostatečném množství (nebo přebytku), může vést k nežádoucím následkům a zhoršovat problémy s vlasy. V každém případě byste neměli samy předepisovat vitamínové přípravky, je lepší kontaktovat specialisty.

Populární vitamínové komplexy pro růst vlasů na hlavě

Jak již bylo zmíněno výše, většina vitaminů se v těle nehromadí, ale když vstoupí zvenčí, jsou rychle vylučovány ledvinami a gastrointestinálním traktem. Proto musí být jejich zásoby neustále doplněny jídlem bohatým na vitamíny nebo užíváním vitaminových komplexů. Pokud existují vážné problémy s vlasy, je vhodnější použít druhou metodu, protože je rychlejší.Takže, jaké vitamínové přípravky lze užívat k urychlení růstu vlasů:

 • "Aevit" - jednoduché složení komplexu, které obsahuje pouze dva aktivní vitamíny - A a E. Léčivo se vyrovná s problémy suchosti a křehkých vlasů, podporuje jejich růst a snižuje vypadávání vlasů.
 • "Revalid" - kombinovaný nástroj, který zlepšuje stav zámků a zvyšuje jejich odolnost proti účinkům nepříznivých faktorů. Obsahuje vitaminy skupiny B (thiamin, nikotinové a paraaminobenzoové kyseliny, pyridoxin), extrakty z pšeničných klíčků a proso, kvasnice, železo, měď a zinek.
 • "Perfectil" - komplex s antioxidačními, regeneračními a stimulujícími účinky. Zlepšuje metabolismus buněk, urychluje krevní oběh, normalizuje práci vlasových folikulů. Přípravek obsahuje vitaminy E a C, minerály, rostlinné výtažky a aminokyseliny.
 • "Vitrum Beauty" - vyvážený vitamin-minerální komplex určený k ošetření vlasů a nehtů, zlepšuje metabolismus těla a posiluje imunitní systém. Obsahuje několik účinných látek - provitamin A, vitaminy skupiny B, kyselinu askorbovou, tokoferol, rutin, extrakcí z přesličky, aminokyseliny.
 • "Fitoval" - lék používaný k prevenci vypadávání vlasů a normalizaci jejich růstu. Jeho účinnost je dána bohatou sadou účinných látek, včetně několika vitaminů skupiny B (B1, B2, B5 a B10), aminokyseliny cystinu, keratinu, medicinálních kvasinek, mikro- a makroelementů.
 • Pantovigar - kombinaci vitamínových léků pro léčbu difúzní alopecie, posilování struktury vlasů a normalizace procesu jejich růstu. Hlavními složkami jsou pantotenát vápníku, vitamíny skupiny B, keratin, lékařské droždí a aminokyseliny.
 • "Abecední kosmetika" - komplexní přípravu na zachování krásy a zdraví vlasů, kůže a nehtů, obsahující 13 vitamínů a 10 minerálních látek, bioflavonoidy, koenzym Q10, rostlinné extrakty.
 • "Merz dragee" - Multivitamínový komplex, který pomáhá obnovit poškozené vlasy a zvyšovat jejich růst. Obsahuje směs vitamínů (A, B, E, C), beta-karoten a kvasnicového extraktu.
 • "Laval" - biologicky aktivní doplněk vitaminu s obsahem zinku. Jeho hlavními funkcemi jsou normalizace mazových žláz, obnovení vlasových folikulů a zajištění jejich intenzivního růstu.

Při výběru komplexu vitamínů pro růst vlasů nezapomeňte studovat složení přípravku, stejně jako indikace a kontraindikace jeho použití. Je třeba také mít na paměti, že některé syntetické vitamíny nemusí být kombinovány s různými léky, proto by neměly být užívány během farmakoterapie. Aby se předešlo nepříjemným následkům, doporučuje se koordinovat všechny pochybné případy se specialistou.

Doporučení pro použití vitaminových komplexů pro růst vlasů

Jakýkoliv vitaminový přípravek je dodáván s návodem k použití, který poskytuje pokyny pro charakteristiky, frekvenci a trvání jeho příjmu. Existuje však řada obecných doporučení:

 • vitamíny B je nejlepší přijímat v odpoledních hodinách, protože navíc mají uklidňující účinek na nervový systém, a zbytek jsou s výhodou vitamin nápoj ráno. Dvousložkové komplexy by měly být konzumovány dvakrát denně.
 • Vitamíny v kapslích a tabletách musí být opláchnuty čistou ne-uhličitou vodou. Nahraďte ho jinými nápoji, protože to může nepříznivě ovlivnit terapeutický účinek.
 • Během průběhu vitamínu byste se měli pokusit vypít dost kapaliny, aby regulovali rovnováhu vitamínů ve vodě rozpustné skupiny (aby se zabránilo vzniku hypervitaminózy).
 • Průběh užívání vitamínových komplexů ke zvýšení růstu vlasů činí v průměru 30 dní. Ale existují drogy, které jsou přípustné nepřetržitě po dobu 3 měsíců.
 • Mezi cykly užívání vitamínů by měla být přestávka (jeho trvání by mělo být uvedeno v anotaci).

Pokud užíváte vitamíny správně, aniž byste překročili doporučenou dávku, obvykle se nevyskytují vedlejší účinky. Předpokládá se, že tělo pohlcuje tolik vitamínových složek, kolik potřebuje pro normální fungování, a zbytek se odstraní kapalinou.

Vnější použití vitamínů pro růst vlasů

Problém pomalého růstu vlasů je nejvhodnější jako komplex. Vedle perorálního příjmu vitamínových přípravků je také žádoucí provádět zpevnění zvenčí. Chcete-li to udělat, můžete použít jak hotovou kosmetiku pro kadeřnictví, obohacenou o vitaminy (sérum-aktivátory, šampony, balzámy), tak i samostatně připravené formulace, jejichž recepty budou uvedeny níže.

Recept na suché vlasy

Akce: zvlhčuje kudrlinky, zrychluje jejich růst a snižuje ztráty.

Součásti:

 • 50 ml lopuchového oleje (může být nahrazen ricinovým olejem);
 • 1 ampule vitaminu A;
 • 1 ampule vitamínu E.

Jak vařit a používat:

 • Zahřejte olej na parní lázni, přidejte vitamíny, promíchejte a aplikujte na kořenovou zónu vlasů (zbytky směsi mohou být rozloženy po celé délce pramenů).
 • Používejte oteplovací čepici na hlavě, počkejte 30-40 minut a poté vlasy promývejte šamponem. Je nutné provádět procedury 1-2 krát týdně.

Recept na mastné vlasy

Akce: posiluje vlasy, stimuluje jejich růst a normalizuje tvorbu kožního mazu.

Součásti:

 • 30 ml mandlového oleje;
 • 30 ml silného kopřivy;
 • 10 ml šťávy z aloe;
 • 1 ampulka kyseliny nikotinové.

Jak vařit a používat:

 • Smíchejte olej s odtučněním z kopřivy a šťávou z aloe.
 • Přidejte vitamín, promíchejte a naneste na pokožku hlavy masážními pohyby.
 • Nechte masku po dobu 60 minut a pak opláchněte vodou a šamponem. Frekvence - 2-3 krát týdně.

Recept na normální vlasy

Akce: stimuluje růst vlasů, bojuje s křehkostí a ztrátou.

Součásti:

 • 30 ml lopuchového oleje;
 • 20 ml čerstvé cibulové šťávy;
 • 1 ampule vitamínu B3;
 • 1 ampulka retinolu;
 • 1 ampule tokoferol;
 • 10 ml kopřivy.

Jak vařit a používat:

 • Smíchejte cibulovou šťávu s lopuchovými a kopřivovými oleji.
 • Přidejte vitamíny a aplikujte směs na pokožku hlavy.
 • Opatrně masíte hlavu prsty, pak zahřejte vlasy a masku nechte 30 minut.
 • Dokončete postup umytí kudrlinky teplou vodou a šamponem. Četnost zasedání - 1-2 krát týdně.

Navrhované varianty vitamínové masky nejsou jediné, můžete použít jiné ingredience, které se vyberou podle typu vlasů, a mísit je s různými vitamíny nebo výrobky, které je obsahují. Mějte na paměti, že vnější použití vitaminů nevylučuje alergické reakce, takže všechny připravené přípravky musí být nejprve testovány na kůži.Nejlépe články