Szaboveronika

Divoké jahody - užitečné vlastnosti


Divoké jahody - užitečné vlastnosti / Krása a zdraví

Sladké divoké jahody jsou skutečnou lahůdkou pro gurmány, protože mají velmi jemnou chuť a jedinečnou vůni. Historie tohoto bobulí má více než jedno tisíciletí a jahodové semena se často objevují při vykopávkách starověkých sídel v době kamenné. Divoké jahody byly velmi populární nejen mezi Slovany, ale také mezi kmeny, které obývaly území moderní Evropy. Zmínku o tomto bobulí lze nalézt ve vědeckých pojednání z doby starověkého Řecka a Říma, kde se divé jahody zacházely se zvláštní úctou. A není to jen nádherná chuť tohoto bobule, protože od nepaměti již byly jahody používány jako lidový lék při léčbě obrovského seznamu onemocnění.

Složení a příznivé vlastnosti jahod

Ve skutečnosti jsou prospěšné vlastnosti divokých jahod obtížné přeceňovat. Obsahuje vitaminy B, C a E, kyselinu listovou, karotenoidy, fruktózu a esenciální oleje. Kromě toho jsou jahody bohaté na vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík, sodík. Zinek, mangan a měď. Je také třeba poznamenat, že flavonoidy jsou součástí tohoto bobule,které se podílejí na procesu štěpení bílkovin, nasycených kyselin, které podporují vstřebávání tuku, tříslovin a vlákniny. Díky tomu jsou jahody široce používány při léčbě onemocnění, s nimiž se oficiální medicína ve všech případech nedokáže vyrovnat. Je to pozoruhodné pro léčebné účely se používají nejen čerstvé a sušené divoké jahody, ale také listy, které se obvykle sklízejí uprostřed léta, jemně oddělené od odřezků nožem. Vypláchnuté a sušené na otevřeném vzduchu, používají se k přípravě nálevů a odvarů a také k čaji.

Nejprve je doporučeno používat jahody jako univerzální prostředek. při léčbě různých kardiovaskulárních onemocněníy. To není překvapující, protože bobule této rostliny jsou opravdovým šampiónem v obsahu draslíku, který je tak nezbytný pro posílení srdečního svalu. Navíc lesní jahody obsahují hodně železa, což má příznivý účinek na složení krve a pomáhá obnovit pružnost nádob. Proto se v sezóně, kdy se jahody objeví v lese, doporučují lidé s hypertenzí a aterosklerózou, aby jedli nejméně 1 šálek čerstvých bobulí této rostliny denně.Pokud je používáte po dobu jednoho měsíce, můžete výrazně posílit kardiovaskulární systém, normalizovat krevní tlak, zlepšit složení krve a vyčistit krevní cévy z plaků cholesterolu. V zimě je pro hypertenzní pacienty velmi užitečné jíst sušené nebo zmrazené jahody. Navíc normalizovat práci kardiovaskulárního systému v obyčejném zeleném čaji by měla přidat několik sušených jahodových listů, které mají také léčebné vlastnosti.

Čerstvé jahody které jsou vystaveny osobám, které trpí různými nemocemi trávicího systému na pozadí nízké kyselosti žaludeční šťávy. Takže při nepřítomnosti chuti k jídlu stačí 20 minut před jídlem jíst 1 polévkovou lžíci cukru k aktivování práce žaludku. Je také třeba poznamenat, že jahody jsou vynikající laxativum a pokud jsou po jídle s 2 polévkovými lusky, může být problém chronické zácpy velmi rychle a snadno vyřešen. Je také třeba poznamenat, že čerstvé jahody mají vynikající vlastnosti při hojení ran. Jíst je 2-3 lžíce ráno na prázdný žaludek, můžete se zbavit vředu nebo gastritidy za 10 dní. Navíc tento recept je velmi účinný u hemoroidů.V případě, kdy je třeba se zbavit červů, jahodové listy přijdou k záchraně, ze které byste měli vařit chladný vývar. Pro tyto účely je třeba nalít 2 lžíce surovin s 0,5 litrem vody, uvést do varu a odpařit se na nízkém ohni, dokud se obsah panvy nesnižuje na polovinu. Poté musí být vývar chlazen a filtrován a pak pít 2 polévkové lžíce (děti užívají polovinu dávky) 10 minut před jídlem. Průběh léčby trvá nejméně 5 dnů.

Od nepaměti tradiční léčitelé používají jahody k normalizaci endokrinního systému. Zejména kvůli problémům se štítnou žlázou musíte každý den jíst nejméně 100 gramů čerstvých bobulí, které byste nejdříve měli rozemlet s malým množstvím cukru. Při porušení výměny soli z čerstvých nebo suchých jahod, musíte připravit čaj, který se doporučuje pít asi hodinu před spaním. V případě problémů s pankreatu, že je vynikajícím prostředkem infuze jahodníku, z toho 1 polévková lžíce se naplní 200 ml vroucí vody, v termosce alespoň 5-6 hodiny, pak se odtok a pít ráno na lačno po dobu 20 minut před jídlem.Chcete-li normalizovat práci pankreatu, tento nástroj by měl být používán po dobu nejméně 10-12 dní, pak se doporučuje provést přestávku po dobu jednoho měsíce av případě potřeby opakovat léčbu. Je také třeba poznamenat, že taková infuze může být použita pro dny a cukrovku kyseliny močové, přičemž 50 ml po jídle. Pokud se kůže velmi vyráží a způsobí spoustu problémů, lze je několikrát denně vyčistit teplou jahodovou infuzí. Při léčbě dny doporučujeme také přípravu kompresí, které pomohou odstranit otoky tkání. Je také třeba poznamenat, že zralé a sladké jahody musí být zahrnuty do stravy lidí, kteří trpí cukrovkou a potřebují normalizovat metabolismus.

Jahody mají vynikající tonické vlastnosti a pomáhají obnovit imunitu u všech onemocnění, od nachlazení po otravu jídlem. Proto se doporučuje, aby čerstvé bobule této rostliny byly konzumovány lidmi, kteří jsou náchylní k chřipce a bolest v krku, a také potřebují obnovit tělo po onemocněních.Kromě toho je doporučeno nepřetržitě přidávat jahody nebo bobule na čaj. Tento nápoj pomáhá eliminovat sputa z dýchacích orgánů a také má vynikající antipyretické vlastnosti.

Jahody během těhotenství a kojení

Jahody mají mnoho výhod a vzhledem k jejich jedinečnému složení by měly být plody této rostliny jistě zahrnuty do stravy budoucích matek. Kyselina listová, obsažená v jahodě, pomůže těhotným ženám zvýšit hladinu hemoglobinu v krvi, vápníku a železe normalizovat činnost srdce a různé účinné látky pomohou vyčistit tělo toxinů a zabránit toxokóze. Během laktace by však jahody neměly být zneužívány, protože u velkého množství bobulí mohou způsobit potíže s trávicími soustavami a alergie u dítěte.

Kdo je kontraindikace jahod

Samozřejmě, jahody mají své vlastní kontraindikace. Jeho příjem potravy je omezen na osoby s onemocněním trávicího systému na pozadí zvýšené acidity žaludeční šťávy a také hypotenzní.Kromě toho by měla být tato bobule zcela vyloučena ze stravy osobami, které jsou přecitlivělé na látky v jejím složení.Nejlépe články