Szaboveronika

Ženšenové prospěšné vlastnosti a kontraindikace


Ženšenové prospěšné vlastnosti a kontraindikace / Krása a zdraví

Jeden z nejvíce neobvyklých léčivých rostlin může být nazýván "kořenem života" nebo ženšenem. V dávných dobách se věřilo, že kořen ženšenu může nejen vyléčit vážně nemocného člověka, ale i zachránit umírajícího člověka a dát mu sílu v boji proti smrti. Dnes je kořen ženšenu používán v lidové a oficiální medicíně, při přípravě tinktur a odvarů, které pomáhají pacientům se rychleji zotavovat a po těžkých onemocněních, operacích nebo dlouhých přepracováváních se dostávají na nohy. Kořen ženšenu je prakticky univerzální lék, který může pomoci s mnoha různými onemocněními, ale neměli bychom zapomenout na kontraindikace užívání alkoholu nebo vody tinktury rostliny.

Ženšen - užitečné vlastnosti a indikace pro použití

Ženšen má výrazný tonizující a stimulující účinek, takže je musíte používat s velkou opatrností. Čínští léčitelé věřili, že tinktury a odvarky ženšenu jsou potřebné těmi lidmi, kteří vynaložili přílišnou sílu - na nemoci, na tvrdou fyzickou práci nebo na starosti. Ženšenové přípravky nejsou vhodné pro léčbu dětí mladších 16 let, pacientů s hypertenzí nebo těch, kteří vedou výlučně sedavý životní styl.

Chemické složení a účinek ženšenu na lidské tělo nepřestávají ohromit vědce, kteří se již dlouho snaží studovat všechny vlastnosti této rostliny. Složení ženšenu zahrnuje glykosidy, peptidy, esenciální oleje, polysacharidy, taniny, pektiny, alkaloidy, vitamíny, saponiny a mnoho dalšího. Kromě toho nebyly všechny sloučeniny, které vstupují do složení rostliny, plně prozkoumány lékaři a vědci, takže nikdo nemůže s jistotou říci o všech účincích působících ženšen na tělo. Proto je při léčbě ženšenu třeba poslouchat rady tradičních léčitelů, kteří používají staleté zkušenosti svých předchůdců, protože to může být mnohem užitečnější.

Nejčastěji se používá k léčbě kořenu ženšenu, který má stimulační účinek na kortex a subkortikální struktury mozku, zvyšuje účinnost, odstraňuje únavu a nervové napětí. Díky stimulaci tkáňového dýchání, zvýšené výměně plynů a pozitivnímu účinku na krev má ženšen tonikum, pomáhá tělu bojovat proti různým infekcím a má příznivý účinek na kardiovaskulární systém.Navíc tinktury ženšenu ovlivňují pankreas, zvyšují tok žluči a tím aktivují procesy trávení a asimilace jídla.

Indikace pro použití ženšenu

Ženšen se doporučuje, aby v případě rozpadu vitálních sil způsobených vážnými nemocemi nebo změnami souvisejícími se stárnutím, podle čínských vědců, lidé ve věku do 40 let mají přípravky na ženšen po dobu více než 1 měsíc za sebou, ale pro starší lidi se může tinktury rostliny stát opravdovým "elixírem mládí". V oficiální medicíně se léky ženšenu používají pro:

 • tělesná a duševní únava;
 • chronická únava, nedostatek spánku nebo nervové přetížení;
 • stálé napětí nebo zvýšená fyzická námaha;
 • během období zotavení z nemoci nebo operace;
 • diabetes prvního a druhého typu;
 • vně - při léčbě trofických vředů, nekrózy, poškození tkání a tak dále;
 • metabolické poruchy;
 • se sníženou sekreční schopností endokrinních žláz;
 • zatímco snižuje sexuální funkce.

Kontraindikace

Ženšenové přípravky nelze užívat:

 • děti do 12 let a starší 16 let s opatrností;
 • těhotné a kojící ženy;
 • pacienti s hyperfunkcí štítné žlázy;
 • pacienti s novotvary;
 • akutní zánětlivé procesy, zejména ty, které jsou doprovázeny horečkou;
 • se zvýšeným krvácením;
 • s duševním onemocněním, epilepsií a zvýšenou nervozitou.

Recepty ženšenu

Tradičně se pro ošetření používá pouze kořen ženšenu, ačkoli jeho listy, stonky, květy a semena mají také léčebné vlastnosti. V lidové medicíně se nejčastěji používá alkohol a voda tinktury kořene ženšenu a tinktura duchů zvyšuje krevní tlak, zatímco vodní tinktury jej snižují.

Pacienti, kteří se rozhodnou použít přípravky na výrobu ženšenu k léčbě, by si měli pamatovat na to, že tinktury rostliny se nejlépe užívají v podzimním a zimním období a při použití je přísně zakázáno pít alkohol, energii, silnou kávu a další nápoje, které zvyšují krevní tlak a zvyšují srdeční frekvenci.

Alkoholová tinktura kořene suchého ženšenu

Pro přípravu alkoholu tinktura suchý ženšenu kořen drcený, nalít alkohol 40%, rychlost 50 g suchého kořene 0,5 litrů alkoholu a pak se nechá oschnout v temnu po dobu 3-4 týdnů, občas se třese.

Pro urychlení zotavení, s poklesem vitality a nervového vyčerpání, se užívá 15-20 kapek ženšenové alkoholové tinktury 30-20 minut před jídlem 2krát denně, po dobu 1-1,5 měsíců.

Pro léčbu onemocnění orgánů vnitřní sekrece, diabetes mellitus a jiných onemocnění, jak je předepsáno lékařem, se dávka zvyšuje na 30 kapek na dávku.

Vodní tinktury ženšenu

Kořen suchého ženšenu je rozdrcen, 2 lžíce suroviny nalijeme 2 lžíce studené vody, vaříme 5-10 minut ve vodní lázni a necháme několik hodin naplnit.

Proveďte infuzi 1 polévkové lžíce třikrát denně 1 hodinu před jídlem - 1-2 měsíce.

Extrakt medového ženšenu

Oloupaný ženšenový kořen je rozdrcen, smíchán s teplým medem, v poměru 1 díl ženšenu k 9 dílům medu (100 g ženšenu na 900 gramů medu). Extrakt je ponechán po dobu 3-4 týdnů na teplém místě a míchá se občas s dřevěnou lžící. Vezměte extrakt se sníženou imunitou, celkovou ztrátou síly a během regenerace 12 hl 3krát denně, 30-40 minut před jídlem, léčba 2-3 měsíce.

Můžete také užívat ginsengové kapsle, tablety a granule nebo si koupit hotovou alkoholovou tinkturu kořenu ženšenu v lékárně nebo ve specializovaném obchodě.Nejlépe články