Szaboveronika

Svrbená skalp


Svrbená skalp / Krása a zdraví

Svědění v jakékoli části těla není příjemným pocitem. Vytváří značné nepohodlí a touhu rychle se ho zbavit.

Obsessivní svědění pokožky hlavy není výjimkou. Postupně poškozuje epidermis, vyvolává praskliny, vývoj zánětlivých procesů a přidávání infekcí.

Pokud se svrbení objevuje často nebo není dlouhou dobu, stojí za to zjistit důvod. To může být lehké a lehce fixovatelné. Ale někdy s takovými příznaky, tělo hlásí nástup patologie v něm, který musí být diagnostikován a odstraněn.

Proč kůže na hlavě: možné příčiny

Externí faktory, lidská fyziologie a různé patologie mohou být viníky svědčí.

Vystavení vnějším faktorům a fyziologii

Pokud se svrbení právě objevilo nebo se cítí častěji, pak než se obrátíte na specialisty, stojí za to prověřit dodávky péče o vlasy. Je možné, že výsledný nepohodlí je reakcí na nové barvivo, šampon nebo jiné vonné tekutiny používané ve sprše nebo vaně.

Jedním z běžných příčin nepříjemného stavu je tedy:

Alergie na jednotlivé produkty péče o vlasy. Je nutné sledovat, jak kůže vnímá konkrétní šampon, masku nebo vlasovou masku. Pokud je po použití nepohodlí, musí být nástroj odeslán do koše. Je zřejmé, že je naplněný laurylsulfátem sodným, což může být silný alergen.

Společným jevem je intolerance k barvivům na vlasy. Obsahuje chemikálie a sloučeniny, jako je čpavek a peroxid vodíku. Proto může pokožka snadno podráždit a postupně narůstá do svědění. Chcete-li vyloučit nežádoucí jev, je nutné před barvením novým, dosud nevyužitým prostředkem k testování kůže na alergie. Je lépe to udělat před procedurou, než vydržet nepohodlí.

Prostředky pro praní a čištění mohou také vyvolat podráždění. Ale pak se bolestivé pocity rozšířily do celého těla, a ne jen na pokožku hlavy.

Časté mytí vlasů a účinky horkého vzduchu. Kůže může trpět dlouhodobým vystavením vysokým teplotám, dráždění a sušení. Tato situace nastává, když se vlasy často umyjí a pak položí s vysoušečem vlasů, kleštěmi a styler s horkými spotřebiči.

Suchá kůže z časté interakce s vodou.Existuje ošklivý pocit těsnosti a následné svědění.

Podobná situace nastane, když je dlouhý pobyt na slunci bez klobouku. Pod vlivem žhavých paprsků kůže rychle ztrácí vodu a začíná svědění.

Suchá kůže. To je další možná příčina nepříjemného svědění. Je to takový, a to z povahy a z důvodů popsaných výše. Často se tělo cítí nedostatkem mastných kyselin, některých stopových prvků a vitaminů. Nedostatek kožního mazu ovlivňuje nejen kůži, ale i vlasy. Oni trpí suchostí a křehkostí, silně elektrifikovat, rychle absorbovat vlhkost, je těžké položit. Výsledkem je pocit nepohodlí.

Stres a emoční přetížení. Je to jejich vina, že adrenalin je nadprodukovaný v těle. K stabilizaci produkce hormonu musí být tělo naloženo cvičením nebo prací. V opačném případě přebytek adrenalinu způsobí nepříjemné a vyčerpávající svědění pokožky hlavy.

Okolnosti, které vyžadují nadměrnou koncentraci pozornosti a prodlouženou duševní námahu, vyvíjejí tlak na psychiku a vyvolávají emoční kapky, mohou vyvolat nežádoucí pocity.

Patologické procesy

Svědomí na hlavě je způsobeno různými patologiemi:

Lupy - exfoliované částice kůže. V průměru dochází k obnovení epidermis na hlavě za měsíc. Když je tento proces ztracen, buňky začnou rychleji umírat, odlupovat a proměnit se v lupy. Jeho přítomnost se projevuje nejen estetickými nepříjemnostmi, ale také nepříjemným svěděním kůže.

Lupiny jsou slabým projevem takového onemocnění, jako je seborrhea. Do toho se může postupně přeměňovat.

Seborrhea - výskyt tohoto onemocnění kůže kvůli porušení neuroendokrinní a nervové regulace mazových žláz. Začíná fungovat příliš intenzivně, změní se kvalita mastných látek, které uvolňují. Kromě svědění jsou tyto příznaky přítomny:

 • mastný lesk a olupování kůže;
 • vypadávání vlasů a těžké vločky lupů;
 • zahušťování stratum corneum epidermis.

Hubové choroby pokožky hlavy - vyžadují komplexní a dlouhodobou léčbu. Hlavními patogeny jsou kvasinky podobné malassezii furfur. Když jsou vytvořeny určité podmínky, rychle postihují vlasové folikuly a kůži.

Zasazení na houbu pomůže určit nemoc. Jeho výsledky označí léky, které pomáhají zbavit se nemoci a svědění.

Paraziti. Přestože mimo 21. století, takový starodávný parazitický hmyz, jako jsou vši a klíšťata, může snadno způsobit podráždění pokožky. Tato zvířata jsou velmi životaschopná a jistě se projeví, jakmile jim nastanou příznivé podmínky.

Identifikujte parazity je snadné: je to jen tlačit vrstvy vlasů. Je také snadné se je zbavit. Sortiment lékáren obsahuje dostatek nástrojů, pomocí kterých můžete odstranit tento nepořádek z hlavy v několika tricích. A je nepravděpodobné, že se budeme muset uchýlit k radikální metodě krájení vlasů přímo na kořeny.

Nemoci vnitřních orgánů. Svrbivé podráždění kůže na hlavě je možné s:

 • diabetes;
 • hormonální poruchy;
 • onemocnění srdce;
 • neoplazmy;
 • nemoci gastrointestinálního traktu.

Dokonce i avitaminóza může způsobit nepříjemné svědění kůže na hlavě.

Hlava vztekuje na zadní straně hlavy.

Pocit svrbení na zádech je vysvětlen důvody popsanými výše. Kromě toho je svalové napětí významným příčinným faktorem tohoto stavu.Nejčastěji dochází k podráždění, když jsou svaly na zádech a předloktí přetížené. A na hlavě samotné a na zadní straně hlavy je dostatek svalů, které lze snadno přetížit.

Tento stav zhoršuje mikrocirkulaci krve v cévách pod kůží hlavy. Navíc může způsobit menší zranění svalových vláken. Výsledkem může být vývoj zánětlivého procesu a intenzivní podráždění kůže na zadní straně hlavy.

Léčba pokožky hlavy

Je možné se zbavit nepříjemného pocitu, pokud jsou jeho příčiny zakořeněny ve fyziologii nebo ve výrobcích péče. Stačí se vrátit k osvědčeným značkám a vychutnávat si kvalitní výrobky.

Můžete vyzkoušet lékařské dermatologické šampony prodávané v lékárně. Pokud obsahují bylinné extrakty, mentol, kafr, nebudou způsobovat alergie a odstranit svědění.

Chcete-li snížit suchost kůže, musíte použít hydratační masky, krémy a šampony.

Chcete-li eliminovat nedostatek vitamínů, což také způsobuje svědění, je třeba obnovit stravu, doplnit je zelení, čerstvým ovocem a zeleninou.Nezasahujte do příjmu vitamínových komplexů, jako jsou "Abeceda", "Vitrum", "Complivit" a další.

Pokud je veškeré úsilí neúspěšné - budete muset kontaktovat specialisty.

Nepříjemné je najít vši ve svých vlastních vlasech. Pokud se však objevil takový úzkostný jev, zbývá jen zbavit se toho co nejdříve. Měli byste nejen používat prostředky předepsané lékařem, ale také zkontrolovat své blízké pro přítomnost hmyzu, dezinfikovat ložní prádlo. Je nutné pečlivě uvažovat o tom, odkud mohou pocházet tito paraziti, aby se udrželi mimo možný zdroj.

Je těžší vyléčit seborrheu. Kromě léků předepsaných lékařem musíte:

 • dodržovat režim správné výživy a pití;
 • vyhnout se nervovému namáhání;
 • nezapomeňte na odpočinek a spijte alespoň osm hodin;
 • udržet hormonální rovnováhu pod kontrolou;
 • udržujte vlasy čisté.

Když je na kůži zjištěna houba, předepíše se terapeutická léčba pomocí speciálních šamponů, lotionů a antifungálních léků. Mezi ně patří účinné léky, jako je griseofulvin, klotrimazol, miconazol.

Efektivní v boji proti svědění masíru a bylinné medicíny.

Léčba lidových léků

U prvních projevů svědění můžete použít lidské prostředky, které jsou užitečné pro pokožku a vlasy. Zde jsou některé z nich:

 • Husk, který je odstraněn z žárovek, nemusí házet. Po odstranění pokožky ze čtyř zahradních rostlin střední velikosti je nutné je umístit do smaltované lžíce a nalít litr čisté vody. Vroucí šupka by měla být asi hodinu a pak se přetéká a použije k opláchnutí při každém mytí hlavy. Svědění by mělo zmizet po třech takových postupech.
 • Jablečný ocet je dobrý způsob, jak eliminovat nepříjemné pocity. Jeho dvě lžíce se rozpustila v litru teplé vody. Tekutina by se měla před vmytími vlasy otřít do hlavy 5 minut. Operace musí být provedena nejméně čtyřikrát.
 • Šťáva z cibule nebo česneku obsahuje kyselinu a síru, takže se může pomoci zbavit pocitů svědění, které se objevily po nanesení barvy na vlasy, stejně jako odstranění lupů.

  Cukr cibule (nebo česneku) musíte smíchat s rostlinným olejem a čerstvou citronovou šťávou ve stejném množství.Smíchejte směs do kořenů vlhkých vlasů a nepleťte ji půl hodiny. Pak opláchněte teplou vodou a přidáním kapičky citrónové šťávy.

 • Připravte speciální šampon z těchto ingrediencí: dvě polévková lžíce olivového oleje, každá z nich - med a koňak, žloutek. Všechny součásti je třeba smíchat a vtáhnout do hlavy. Když to trvá asi půl hodiny - důkladně opláchněte. Dvakrát týdně by mělo stačit k tomu, aby se situace zlepšila a svědění prošlo.

Ignorace pocitů svědění nestojí za to, zejména proto, že samy o sobě nedovolí: nepohodlí je příliš významné.

Abychom zjistili příčinu takového nepříjemného jevu, je třeba konzultovat odborníka - dermatologa a trichologa. Po vyšetření lékař předepíše vhodnou léčbu.

V podstatě může být svědící kůže na hlavě úspěšně léčena doma. Když je zdroj problému neutralizován, podráždění zmizí bez stopy.Nejlépe články