Szaboveronika

Svrbivé uši


Svrbivé uši / Krása a zdraví

Svrbivé uši nejsou neobvyklé. S největší pravděpodobností se s ním setkala většina lidí. Tato podmínka zpravidla nepovídá o žádné nemoci a neprojde bez následků. Je však možné, že svědění v uších signalizuje tělu vážné poruchy ve své práci, které by měly být identifikovány a vyléčeny co nejdříve.

Hlavní příčiny svědivých uší

Příčiny svědění v ušních štítcích mohou být vnější podněty a vnitřní.

Mezi vnějšími patogeny jsou následující:

 • Voda vstupující do ucha. Nejčastěji se to děje při koupání v moři, řece nebo bazénu. Často však voda proniká do ušního kanálu a poté, když se člověk o koupání nebo koupání ve sprše. Chcete-li jej odstranit, musíte naklonit hlavu na stranu a počkat. Voda by měla uniknout.
 • Akumulace síry v uších - Další častou příčinu svědění. Pokud ji nemůžete odstranit sami, měli byste navštívit otolaryngologa. Odstraňuje sírovou zátku s malou nebo žádnou bolestí.
 • Dráždění pokožky šampony, laky a barviva na vlasy. Svědění může nastat jako reakce na nové náušnice, sluchátka, klobouk nebo šátek.Mluvíme o alergiích na jejich materiál.
 • Cizí předmětyPrach také může způsobit svědivou reakci v uších.

Příčiny svědění jsou určité nemoci:

 • Otomykóza - infekční onemocnění vnějšího ucha, které je způsobeno houbami. Nejčastěji jsou viníky Candida nebo Aspergillus. Jiné typy hub (aktinomycety, phycomycety) mohou také vést k otomykóze, ale mnohem méně často. Onemocnění je typické pro osoby, které mají oslabenou imunitu nebo je přítomna jiná nemoc - cukrovka. Přispějte k nadměrné reprodukci houbových zranění uší, zvýšenou vlhkostí v ušním kanálu, dlouhodobému používání ušních kapek. To není neškodné utrpení. Začíná to svědkem, pak se může ucho položit, v něm je hluk, který postupně pokrývá hlavu. Když houba pronikne hlouběji, dojde k intenzivní bolesti. Proto je lepší poradit se s lékařem, jakmile začne svědění v uších.
 • Bakteriální infekce, zejména streptokoky a stafylokoky, vyvolává akutní zánětlivý proces doprovázený svědivými pocity.
 • Kožní onemocnění (dermatitida, ekzém, psoriáza, atd.). Onemocnění se mohou rozšířit na jakoukoli část těla, což způsobuje svědění a touhu pokrýt epidermis.
 • Otitis - zánět v uchu. Svrbení a bolest jsou přítomny ve vývoji chronického zánětu středního ucha v chronické formě. Příčinou onemocnění může být hypotermie, nosní a nosofaryngeální onemocnění a zranění.
 • Roztoč. Tento parazit se může dostat do uší nejen zvířat, ale i lidí. Pozitivní, že k tomu dochází zřídka. Pokud se dostane do ucha, pak člověk cítí, že se pohybuje, na kůži jsou z kousnutí červené tečky. Nepohodlí takového "hosta" je nesmírně velké.
 • Diabetes. Kůže často svědí a svědí kvůli nadměrné hladině cukru v krvi.
 • Patologie ledvin a jater. Když tyto orgány nesplňují své funkce, toxiny mohou procházet pokožkou a způsobit svědění.
 • Idiopatický pruritus - symptom, jehož příčina zůstává nevysvětlitelná. Může to být projev nervových a duševních poruch.
 • Změna věku - doprovázené hormonálními změnami v těle, poruchami metabolických procesů. To vše může být pachatelem svědivých pocitů v uších.
 • Sluchadlo. Toto je užitečné pro mnoho přístrojů a může způsobit akumulaci vlhkosti v ušním kanálu, pokud není delší dobu odstraněna. Když je přístroj nainstalován příliš tvrdě, začne působit tlak na ucho a také se stává viníkem pro svědění. Někdy má člověk alergii na takové zařízení.

Jak zacházet se svěděním v uchu

Předepisuje léčbu otolaryngologist. Je na něm, aby nejprve scházel. Otolaryngolog má možnost zkoumat uši pomocí zvláštních zařízení a identifikovat příčinu nepohodlí.

Je možné, že budete muset projít testy:

 • krev a moč (společné);
 • pro přítomnost houbových a bakteriálních infekcí;
 • alergie na antibiotika.

Lékař předepisuje léky v závislosti na diagnóze. Pro konzervativní lékovou terapii se používají léky:

 • antimykotika, například terbinafin, mikonazol;
 • antibakteriální: resorcinol, tanin v glycerinu, chinosol;
 • imunostimulační: kyselina lipoová, komplexy vitaminu, wobenzym;
 • antihistaminika: claritin, diazolin, fenkarol, hifenadin.

Léky se užívají orálně nebo injektují přímo do ucha.Zpravidla po jednom nebo dvou postupech bude pacient schopen pokračovat v léčbě nezávisle.

Doporučené a takové nástroje:

 • Steroidní masti a krémy, které pomáhají při eliminaci zánětu u vnějšího ucha: betamethason (0,1%), hydrokortizon (1%).
 • Masť s antibiotiky.
 • Klesá uši od zánětu středního ucha.
 • Boritá kyselina.
 • Dětské mýdlo na změkčení pokožky.

Pokud je příčinou svrbení nahromaděná síra, lékař ji jednoduše odstraní.

Diabetes mellitus, patologické stavy ledvin, onemocnění jater - systémové, jejichž léčba vyžaduje důkladnější diagnózu. Endokrinolog a gastroenterolog se zabývají léčbou takových onemocnění.

Možná budete muset poradit s dermatologem a alergikem. Pokud je příčinou svědění kožní onemocnění, předepisuje se přípravek Pimafukort, přípravek Triderm. Měly by být aplikovány dvakrát denně na oblast postižených uší. Doba trvání léčby je přibližně jeden týden.

Pokud není povaha svědění v uších stanovena, je také nutné navštívit neuropatologa a psychoterapeuta.

Pokud má lékař před konzultací spoustu času a svědění se stává nesnesitelným, můžete užívat léky sedativ a antihistaminikum.

Při léčbě příčin nepohodlí v uších se předepisují léky, které obnovují narušenou střevní mikroflóru a pomáhají odstraňovat toxiny: aktivní uhlí, bifidobakterie, Linex.

Lékař také doporučuje, aby v době léčby odmítla sladké, kořeněné citrusy.

Když se kromě svědění, vysoké horečky, výtoku ucha a dalších relativně závažnějších příznaků objeví, může lékař předepsat antibiotika.

Jak snížit svědění ušních lidových léků

Chcete-li se zbavit svědění nebo alespoň snížit jeho intenzitu, pomůže vám nástroje, které lze snadno nalézt v kuchyni nebo v domácnosti.

 • Měli byste si vzít čistý bavlněný tampón nebo kus bavlněné vlny. Pak toto jednoduché zařízení navlhčete do octu (6% m) a utřete zvukový kanál. Doporučuje se opakovat tuto operaci dvakrát nebo třikrát denně.
 • Připravte roztok sódy pečení mícháním jeho lžičky 100 ml teplé vody. Třikrát denně kapají asi pět kapek najednou do svědivého ucha.
 • Česnekový olej. Ulehčte to. Oloupeme tři stroužky česneku a nakrájíme je.Vařte přibližně 50 ml rostlinného oleje, ochlaďte. Vložíme nakrájený česnek. Směs by měla být infuzována alespoň po dobu jednoho dne. Navlhčete úzkou vatu nebo gázu (turunda) s několika kapkami tinktury (3-4) a položte ji do ucha před spaním. Ráno vysuňte turunda a večer proveďte stejný postup. Po několika dnech by se mělo svědění zastavit.
 • Heřmánkový odvar. Je připravena v poměru 10 gramů heřmánkového léčivého přípravku na šálku vody. Bujón by měl být filtrován, kapající ve formě tepla v uchu (3-4 kapky). Držte se několik minut uvnitř a nechte ji vytečout.
 • Smíchejte čajovou lžičku měsíčku se třemi kapkami levandulového esenciálního oleje. Zatlačte turunda, jemně stlačte a uveďte do ucha. Postup je prováděn třikrát nebo čtyřikrát týdně před spaním.
 • Živočišný vývar. Je účinný pro odstranění hub. Čajová lžička trávy se nalije 0,2 l vroucí vody a udržuje se na středním ohni po dobu čtvrt hodiny. Vyčistěte kmen a zakopte tři nebo čtyři kapky dvakrát denně.
 • Tinktura propolisu Nástroj pomáhá zbavit se svědění a hoření, které jsou důsledkem mechanického zranění. Neutralizuje houby.Bavlněný tampón nebo gázová vložka by měla být zvlhčena tinkturou a vložena do ušního kanálu problémového ucha.
 • Peroxid vodíku pomáhá zmírnit svědění, pálení, dezinfikuje pokožku, zničí parazity a bakterie. Nemělo by se používat ve své čisté podobě. Musíte namíchat až 15 kapek peroxidu se lžící vody. Do zvukovodu jsou vloženy čtyři kapičky. Pak byste je měli udržet po dobu čtvrthodiny a důkladně opláchnout ucho.

Před příchodem jakýchkoli prostředků do ušního kanálu je nutné vědět jistě, že ušní bubeník je neporušený: jinak, jakákoli droga, která se dostane do ucha, nejen nepomůže, ale také vyvolává vývoj zánětlivého procesu.

Preventivní opatření

Prevence by měla probíhat ve dvou směrech:

 • Udržujte tělo, včetně uší, čisté.
 • Chraňte jej před teplotními extrémy.

Uši by měly být neustále vyčištěny, ale v žádném případě nemohou přehánět. Síra, která je obsažena ve skořápkách, je nutná, aby se zabránilo usušení zvukovodu. Slouží jako překážka pro proniknutí patogenních mikroorganismů do ní. Proto musí být uši čisté správně.To se nejlépe provádí po šamponování, když síra vstřebává vodu a mírně změkčuje. Používá se k čištění bavlněných pupenů, malých tamponů, ale ne ostré zápalky, sponky na papír, vlásenky, které mohou neúmyslně poškodit pokožku nebo bubeník.

Postupujte opatrně, ne příliš hluboko do ucha.

Je třeba si uvědomit, že ušní mikroflóra má baktericidní a antifungální ochranu. Jeho odstranění výrazně zvyšuje riziko onemocnění uší.

Další opatření:

 • Linens, ručníky by měly být čisté a žehlé horkou žehličkou.
 • Při návštěvě bazénu, koupání, otevřené vody je třeba použít pouze plavecký kryt. Ušní kanály by měly být chráněny před vodou. Pokud se tam dostala, okamžitě naklápněte hlavu a počkejte, dokud tekutina nevyteče z ucha.
 • Nebude to bolet pravidelně otírat telefon, sluchátka s roztokem alkoholu.

Když osoba produkuje příliš mnoho ušního zbytku, můžete použít metody a prostředky, které lékař předtím schválila: kapky předepsané uchem, injekční stříkačku s gumovou žárovkou.U tohoto zařízení je ušní kanál bezpečně a pohodlně vyčištěn, což pomáhá udržovat množství síry v optimálních mezích.

Ignoruje svědění v uchu nebo nevěnoval pozornost problému náležitou pozornost - způsob, jak ještě více problémů. Je lepší navštívit lékaře, aby se ujistil, že je vše v pořádku, nebo aby se podstoupila předepsaná léčba včas. Jinak bude dlouhé a drahé léčení běžné onemocnění.Nejlépe články