Szaboveronika

Zira - koření


Zira - koření / Vaření

Každý národ má své oblíbené koření a koření. V Bulharsku je paprika v mnoha místech, neboť není divu, že sladká paprika se nazývá bulharský pepř. Gruzínci mají rád sezónní chmelové maso a zeleninu. A v Asii není jediný pilaf úplný bez jeery, pikantní rostlina připomínající kmín ve svém vzhledu.

Ale ve skutečnosti, kmín a kmín - jsou různé koření. A člověk na ulici, který není zrovna v rostlinách, si může všimnout tohoto rozdílu pouze tím, že zkouší semena na zub.

Dokonce i ve vzhledu jsou semena těchto rostlin téměř stejná - úzké semena zelené bažiny o délce půl centimetru s prominentními fazetami.

Chuť kmínu připomíná kopr, ale s výraznější kořeněnou vůní, ne trpká. Chuť ziry je trochu slabší, ale její chuť je vyslovována a současně je cítit lehký pikantní zhguchest.

Během tepelného zpracování těchto koření nastane následující: špetka jeery, přidaná do nádoby během vaření, nasycená se silnou kořeněnou vůní, která není zaměňována s vůní jediného koření.

K tomu, aby kmín poskytl svou chuť a vůni jídlo, musíte dát alespoň polovinu čajové lžičky. A ještě víc.Ale teď mluvíme o zeiře, což znamená o těch pokrmech, ke kterým se přidává.

Jaké pokrmy přidávají zira

Navzdory takovým zvláštním štiplavým zápachům je velmi populární. Upřesňuje chuť masa, zejména jehněčího masa. Proto je často přidávána do marinády pro barbecue, samozřejmě vzhledem k národním tradicím a preferencím chuti.

Zira je populární v Afghánistánu, Íránu, Indii, stejně jako v Tádžikistánu a Uzbekistánu. Například při marinování kebabů v Tádžiku spolu s cibulí, dali jira semena. A ke kebabům ve stylu Kokand (uzbecké kuchyni), skopové ledviny a játrový marinát s jehněčím. Všechny tyto masné výrobky jsou posypány drceným Zira, černým pepřem a solí.

Mimochodem, drcený zira prášek má druhé jméno - kmína to mnoho zmatek.

Kmín se přidává k masovým pokrmům, zejména při smažení, protože hoří a popálí celé semena jira a získává ostrý nepříjemný vkus.

Stejně jako v tádžické kuchyni a v uzbeckém masném klobásu spolu s cibulí a česnekem zira. Při přípravě klobásy (uzbecké kuchyně) je zira nezbytnou složkou.

Zira je často přidávána do rýžových pokrmů.Může se jednat jak o kořeněnou rýži z indické kuchyně, tak o uzbecký uzlařský pilaf, který je připraven na dovolenou.

Spolu s koprem, kmínem a fenikelem se rajčata přidají do marinád při konzervování rajčat a okurek. Používá se také v zelí.

Tento koření se stále častěji objevuje v evropských pokrmech: knedlíčky, omelety, polévky.

Kyselé mléčné výrobky a sýry jsou připravovány v pobaltských zemích se Ziry.

Zira v indické kuchyni

Zira zaujímá zvláštní místo v indických pokrmech.

Je součástí slavné kořeněné směsi Garam Masala. Kardamom, koriandrem, hřebíčkem, pepřem, skořicí se přidávají spolu se ziry. Tyto koření jsou lehce smaženy v pánvi bez oleje a poté mleté ​​v mlýně na kávu.

Tato směs se používá k přidávání pikantní příchutě ke hráškům a ostatním luštěninovým polévkám, které se přidají do zeleninových pokrmů, omáček a používají se při pečení koláčů a vdolků.

Zira (kmín) je nezbytnou přísadou v pikantní kari. Může obsahovat až třicet různých bylin a semen. Nejznámější z nich - koriandr, hořčice, chilli, seninko, muškátový oříšek, máta.

Jsou to stejné jako u garam masaly, smažené nejprve v pánvi bez oleje a pak rozdrceny v mlýně na kávu. Curry jde dobře s masem, rybami, zeleninovými pokrmy a rýží.

Jaké koření má Zira?

 • Zira je v souladu s koprem, cibulí, fenykl.
 • Dá se umístit do nádob s kmínem a koriandrem.
 • Zira spolu s kardamom, hřebíčkem, muškátovým oříškem a skořicí jsou přidávány do těsta.
 • Zira, šafrán a borůvka - dokonalá kombinace pro pilaf.

Užitečné informace

Kromě výrazné chuti ziry mají další výhody.

 • Zlepšuje chuť k jídlu a podporuje lepší trávení.
 • Pomáhá zbavit se žaludečních křečí a plynatosti.
 • Skořicový odvar léčí kašel.
 • Zira a med, přidané do mléka, zmírnit nespavost.
 • Tento koření zlepšuje kardiovaskulární systém a mozek.

K paní poznámky

 • Existuje několik odrůd ziry. Nejčastěji v prodeji je bílá zira (kmín). Má mírně oříškovou chuť a jemnou chuť. Před použitím je tento koření lehce smažený nebo v oleji nebo v suché pánvi.
 • Černá Zira je méně častá. Má ostrou hořkou chuť a silnou kořeněnou vůni. Je okamžitě a v malých množstvích přidáván do jídla.
 • Další typ černého tuku - Bunium - je běžný v Tádžikistánu.Má hořící chuť a v potravinách se prakticky nepoužívá.
 • Zira z dlouhého úložiště začíná chutnat hořkou. Kumsinový olej je vinen za všechno, co se rychle zhoršuje. Proto není uložena do budoucna.
 • Zira, jako každá kořeněná rostlina, může způsobit alergickou reakci, proto by její první použití mělo být minimalizováno, aby se odstranily nežádoucí následky.


Nejlépe články