Szaboveronika

Péče o daly na podzim


Péče o daly na podzim / Domov a rodina

Nádherný zástupce rodiny Astrovyků, nazvaný dahlia, již dlouho vyrostl v zahradách naší země. Tato úžasná bylinná trvalka přišla na naše dvorečky z hornatých oblastí Guatemaly, Kolumbie a Mexika. Dokonce i v ruském vnitrozemí, přední zahrady vždy zdobí tyto svěží krásy. Květina má rovné, duté, dlouhé, vzpřímené stonky a může dosáhnout výšky jednoho a půl až dvou metrů.

Bohužel, termofilní dahlia se nepohybuje v otevřeném poli. Proto po období kvetení, totiž těsně před nástupem podzimních mrazů, jsou daly vykopány a uloženy v suterénu, v sklepě nebo dokonce v místnosti až do okamžiku jarního přistání.

Podzimní péče o dahlias. Příprava na zimu

Čištění území. Výběr zařízení

První úkolem je odstranit oblast kolem křoví. Kompletně odstraňte koše, loňské větve, listy, zkrátka vše, co se může stát skvělým místem pro reprodukci houbových infekcí a stanovišť škůdců.

Druhou je pečlivě zkontrolovat výsadbu dahlí sami. Je nutné vybrat nefunkční, nemocné, suché křoviny, vykopat je a zapálit.Odběr vzorků by měl být prováděn s maximální opatrností, aby se zabránilo přenosu infekce na zdravé rostliny.

Zavlažování

Dahlia uchovává vitální vlhkost pro svůj růst ve třech dolních internodích stonky. Tímto způsobem se chrání před možným sucho. Pokud nejprve vodu dahlias, a pak okamžitě začít vykopat je, pak kořenový límec pravděpodobně hnilobou během skladování. Abyste tomu zabránili, je lepší nechat rostlinu týden (nebo lepší dva) před očekávaným datem výkopu.

Kopání rostlin

Nespěchejte kopat dahlias. Je lepší nechat je tvrdit a udržet je v otevřené půdě tak dlouho, dokud je to možné až do nástupu stabilních mrazů. Snížení teploty umožní pouzdrem zvýšit jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám prostředí. Koncem září - začátkem října, kdy noční mrazy poškodí většinu listů dahlí, může být rostlina snadno vykopána.

Nejprve je třeba ořezat stonku a ponechat jen malý pahýl. To lze provést pomocí obyčejných zahradních nástrojů - prořezávačů. Zadruhé byste se měli v kořenové zóně ustoupit o 20-25 cm a teprve potom začít kopat rostlinu.V opačném případě můžete poškodit křehký kořenový krk. Za třetí, vykopané hlízy by měly být důkladně omyty a potom nechány uschnout asi týden.

Příprava dahlí pro skladování

Musí být zpracovány důkladně promyté dahlia hlízy. Je třeba zkrátit stonky o dva až tři centimetry. Potom můžete zpracovat kořenový systém. Je lepší odstranit malé kořeny, stejně jako staré královské hlízy, protože pouze odnímají živiny z rostliny. Tento proces je považován za úplný.

Rozdělení hlíz

Mnoho zahradníků rozděluje dahlia hlízy na podzim, protože od jara mají čas hlouběji a bude velmi obtížné tento postup provést. Hlavní věc: opustit každou delenku malý kus kořenového límečku. To umožní budoucímu závodu snadno klíčit. Zkušení zahradníci doporučují značení uzlů po rozdělení, aby nedošlo k záměně při jarních plantážích.

Skladování hlíz v zimě

Hlízy se obvykle skladují v suchých sklepích při teplotě +3 až +6 stupňů a relativní vlhkosti 60-70%. Zimní hlízy mohou být v krabici naplněné pilinami v písku nebo na suchém podkladu.Hlavní věc - nezapomeňte pravidelně vysílat pokoj tak, aby hlízy nebyly zhnité. Někteří zahradníci dokáží udržet dahliy dokonce doma. Teplota místnosti by neměla být vyšší než + 12 + 15 stupňů.

Mnoho zahrádkářů nečistí křovinu od hrotu země během skladování. Chcete-li zvolit takový způsob ukládání rostlin, měli byste po prvním mrazu vykopat dahliy s houbou země. Skladování rostlin by mělo probíhat v nevytápěné sušárně v krabicích nebo krabicích země.

Dahlia je úžasná rostlina, která zdobí zahradní pozemek s úžasnými květy!Nejlépe články