Szaboveronika

Péče o gladioly na podzim


Péče o gladioly na podzim / Domov a rodina

Gladiolus (šermíři) jsou úžasné květiny z rodu bulbotube rodiny Iris. U lidí se tyto zahradní květiny často nazývají "velkolepý duelista", "král vítězství", "meč-květ" a jiná úžasná jména. Je to všechno o neobvyklém původu této cibulovité cibulovité rostliny.

Dlouho předtím Římané vedli s Thráci dlouhou a krvavou vlnu. Vítězství šlo k Římanům a zajali jejich soupeře. Z Thráků chtěli udělat gladiátory, kteří by bojovali před vzrušenou a chichotou veřejností. Mezi vězni byli dva nejlepší přátelé - Sevt a Teres. Byli nařízeni, aby začali bojovat, ale přátelé to odmítli a strkali meče do země. Z těchto mečů vyrostly vysoké, úžasné květiny, které se nazývaly gladiusy na počest statečných gladiátorů.

Dnes je známo více než 200 druhů trvalků. V přírodě se nacházejí v subtropických oblastech Afriky, Střední Asie, Západní Sibiře a dokonce ve Středomoří.

Trvalá cibulovitá tuberkulóza se úspěšně pěstuje v domácích pozemcích naší země. V létě potěší zahradníci s okouzlujícím kvetením, ale co se stane s rostlinami na podzim? Koneckonců gladiolus zvyklý na subtropické podmínky prostě nepřežije drsné ruské zimy.Dnes se však chovatelům podařilo přinést i zimní otužilé odrůdy gladiolu. Proto by měla být péče podzimu prováděna s velkou péčí.

Zimní gladiolus

Nejznámější zima-odolná rostlina rodiny Iris je považována za gladiolus (špice-ocas) dlaždice. V klimatických podmínkách středního Ruska může zimu v otevřeném terénu i bez přístřeší. Jedná se o jediný druh gladiolu, který nevyžaduje žádné přípravné práce na nadcházející zimování.

Následující jsou považovány za mrazuvzdorné odrůdy: meč Constantinople, gladiolus setí a obyčejný, stejně jako některé jiné odrůdy květu. Ve vzhledu se podobají dlaždicovitému gladiolu, ale vyžadují podzimní přístřeší.

Skewers zimující v otevřeném terénu se vyznačují krátkou stopkou, tenkými a silnými stonky a úzkými listy. U gladiolusů odolných vůči nachlazení je vhodnější neříznout listy. Místo květinového záhonu, kde jsou vysázeny gladioly, by měly být pokryty rašelinou a suchými listy a zezadu - se smrkem nebo střešním plstěním. Pokud bude zima relativně teplá a zasněžená a úkryt gladioli bude spolehlivý, pak půda nezmrazí.Při nástupu jarního roztápění bude třeba úkryt odstranit.

Podzimní sbírka gladiolových žárovek

  • Kopání žárovek je nejlepší před nástupem mrazu. Optimální teplota vzduchu pro tento postup je mínus 3 stupně. To lze provést pomocí běžných zahradních vidlí. Je velmi důležité dezinfikovat přístroj před každým řezáním. Pokud je jedna z cibulí nakažena houbou nebo jinou infekcí, nemoc se rozšíří na jiné rostliny. Při kopání půdy by měl být suchý nebo mírně vlhký. Je nutné cibule velmi opatrně vyjmout. Poté musí být zařízení vyčištěno od země.
  • Po vykopání žárovek z otevřené půdy je důkladně osušte a udržujte je v roztoku manganistanu draselného pro účely dezinfekce (ne více než 3-5 hodin).
  • Po zpracování a důkladném vyschnutí musí být žárovky zabaleny do papíru a uloženy na suchém místě. Dobře izolovaná lodžie, lednice a suterén nebo sklep jsou perfektní. Teplota v místnosti by měla být v rozmezí +2 až +10 stupňů. Nedoporučuje se balení žárovek do plastových sáčků (mohou se hnít).
  • S příchodem jara by měl pěstitel pečlivě zkontrolovat žárovky: během období zimy by se na povrchu osiva mohly objevit latentní choroby. V dubnu by měly být žárovky vyčištěny od krycích šupinek a vysázeny pro klíčení v hrncích. To pomůže žárovkám rychle se přizpůsobit podmínkám otevřené země.
  • Gladioli by měly být zasazeny do ohřáté půdy nejdříve do 20. dubna. Pokud během podzimní léčby bylo mnoho žárovek postižených hnilobou a jinými infekcemi, pak na jaře před vysazením rostlin v otevřeném terénu by měla být dezinfekce opakována.

Šunka je vytrvalá rostlina, která se aktivně pěstuje v mnoha zahradách naší země. Opatrná podzimní péče o výsadby vám umožní obdivovat úchvatné barvy - gladiolusy v létě.Nejlépe články