Szaboveronika

Jahodová péče po sklizni


Jahodová péče po sklizni / Domov a rodina

Poměrně často se zahradníci, kteří nemají mnoho zkušeností, stěžují na náhlý pokles výnosů z jahod bez jakéhokoli zřejmého důvodu. Je to velmi jednoduché vysvětlit toto chování. Okolí výsadby a péče o dozrávání plodů obklopují majitelé plantáže upřímně přesvědčení, že na konci plodinové sezóny je péče o ně v současné době ukončena. Ve skutečnosti, bezprostředně po sklizni, začíná příprava plodin pro příští rok a během tohoto období jahodové keře, které ji potřebují více než kdykoli předtím, musí kompetentně provádět příslušná agrotechnická opatření, na kterých závisí produktivita jahodové plantáže.

Termíny práce

Doba zahájení přípravných prací závisí na klimatických podmínkách pěstování a době zrání jahod. V jižních oblastech se junovité listy a vousky začínají snižovat v červnu, blíže k severu - v červenci, protože v tomto okamžiku jsou položeny pupeny, po kterém se lůžko odstraní, uvolní, mulčuje, ošetří agrochemikáliemi a oplodí a také po celou dobu udržuje požadovanou úroveň vlhkosti. půdy.

Odřezávání mušty

Během vegetačního období tvoří jahody velké množství kníry - letecké výhonky, které slouží jako hlavní materiál pro rozmnožování plodiny. Jeden závod je zpravidla několik z nich. Není-li kultivace nových křovin plánována, knírek se shromažďuje v hrnci a odřízne se bližší k základně. Postup se opakuje několikrát za sezónu, protože rostou nové výhonky. Neměli byste zanedbat postup: jahodník zarostlý knírem utrácí všechny životně důležité síly na jejich vývoj a vznik nových výpustí, zatímco mateřská rostlina je výrazně oslabena.

V takovém případě, pokud se plantáž rozhodla rozšířit, nechte se zakořenit na některé z nejsilnějších výhonků. Ve druhé polovině srpna mohou být zakotvené zásuvky přeneseny na nové lůžko. Současně bychom neměli zapomínat, že podle pravidel střídání plodin je možné vrátit jahody na jejich původní místo růstu ne dříve než za 5-6 let. Pokud mají mladé křoviny během této doby kvitnout, musí být květenství odstraněny a před zimní přístavek by měla být nová zahradní lůžka pečlivě posypána. Aktualizace výsadby pomocí této metody je velmi běžná u zahradníků a umožňuje zvýšit výnos jahodových lůžek o 15% nebo více.

Řezání listů

Životnost jahodového listu nepřesahuje 60-70 dní, po kterém se na talířích objeví šedé, rezavé nebo červené skvrny. Příznakem zastavení produkce chlorofylu je úplné zarudnutí listu. Pro stříhání se doporučuje použít ostrý dřík, zahradní nůž nebo nůžky. V žádném případě nemůžeme listy ručně odstranit: tímto způsobem je velmi snadné poškodit kořenový systém a rostlina hodí všechny nezbytné síly na její obnovu. Takže jsou odstraněny všechny červené, zvlněné, poškozené a staré jahodové listy, stejně jako talíře s příznaky přítomnosti parazitů a chorob (s otvory, skvrnami, novotvary). Nevolné listy jsou rozřezány na samotný kořen, protože spory škodlivých hub a larvy škůdců mohou přetrvávat na řapíky. Utahování postupu nestojí za to, jinak by rostliny neměly čas na zvýšení zelené hmotnosti a jít do zimy "polonahá", což negativně ovlivní kvalitu zimování. Stejné keře, které vstupují do stavu odpočinku dobře upraveného a obnoveného, ​​snadno snášejí chlad, začínají růst dříve, rozkvétají hojně a proto mají vynikající ovoce.

Pokud jde o odřezávací jahody, kousky prvního roku plodu nejsou příliš prořezané, jsou odstraněny jen nemocné a poškozené listy a vousy. Jemné jahody se pěstují ne dlouho - asi 2-3 roky, po kterém se stávají plytké, degenerují a musí být nahrazeny.

Weeding a Loosening

Po prořezávání listů, jahodové postele jsou bez plevele, současně uvolnění půdy a podozhuchaya keře. Kromě plevelů jsou jahody se známkami degenerace také předmětem odstranění, jejichž přítomnost brání rozvoji mladých rostlin. Obdělávání půdy by mělo být prováděno po dešti nebo zalévání, neboť usmrcení suchou půdou může vážně poškodit rostliny. Na místo méně zarostlé plevely a nepokryté zemitou kůrou, ulička posypaná pilinami nebo jehličkami.

Nejlepší oblékání

Poté, co se lože zbaví plevele, doporučujeme, aby byly po celém obvodu rozloženy malé úlomky koně. Při rozpouštění v dešti nebo zavlažovací vodě poskytnou organické látky dlouhodobou výživu rostlin. V případě naléhavého krmení je lepší použít ptáková výživa zředěná vodou v poměru 1:20. Rychlost spotřeby výsledného roztoku je 10 litrů na 8 až 10 dospělých rostlin.Pro obohacení půdy můžete používat minerální hnojiva obsahující dusík, fosfor, draslík, hořčík a síru, ale bez složky chlóru, na kterou jsou jahody extrémně citlivé. Granuláty minerálních hnojiv jsou rozptýleny na místě a zakopány do hloubky 7-10 cm, předpokládá se následné zalévání. Po postupu je půda pod jahodami posypána vrstvou suché rašeliny.

Zavlažování

Aktivně rostoucí mladé greeny, jahodové keře konzumují spoustu vody, takže potřebují hojné, ale časté zalévání. Při nepřítomnosti deště se postup provádí každých 7-10 dní. Takže jahody mají čas na úplné zotavení před nástupem mrazu, půda na zahradě musí být vždy mírně vlhká. Časté a povrchové zavlažování jsou v tomto případě neúčinné.

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Vzhledem k tomu, že hlavní příčinou jahodových chorob je nesprávná péče, je třeba během sezóny sledovat všechny nezbytné agrotechnické normy. Na podzim, aby se zabránilo vývoji patogenních hub a virů, doporučujeme, aby byly keře ošetřeny roztokem jakéhokoliv fungicidu (Horus, Bordeaux kapalina).Když jsou zjištěny příznaky plísní, jahody jsou léčeny přípravkem Topaz.

Z parazitů se nejčastěji vyskytují plodiny bobulí slimáky a hlemýždi, jahodové roztoči a mravenci. Gastropódy jahod jsou sklizeny a zničeny ručně, zatímco oblast proti hmyzu je ošetřena insekticidy (Aktellik, Karbofos).

Indikace pro plné ořezávání jahod

Někteří obyvatelé v létě dávají přednost tomu, aby úplně sekali jahodové keře nebo je stříhali nůžkami do samého kořene, což svým sousedům neustále překvapovalo. Jeden z následujících faktorů může sloužit jako indikace pro takový radikální postup:

  • Rozsáhlá oblast jahodové plantáže. V tomto případě trvá selektivní prořezávání každého pouzdra příliš mnoho času a úsilí, a proto je vhodné jej vyměnit za obal.
  • Hromadná likvidace výsadby chorobami nebo parazity hmyzu. S tak závažným problémem je úplné prořezávání jahod je racionální opatření pro její spásu. Po sekání křovin by se měla provádět fungicidní či insekticidní ošetření lůžek.

Pozor! Pouze rostliny, které dosáhly věku 3-4 let, mohou být systematicky koseny. Mladé zdravé keře v důsledku plného prořezávání silně oslabují a špatně přinášejí ovoce.

Útulky na zimu

Aktualizace jahodových keřů nezemřela zimní zimou, je nutné uspořádat správné postele. V jižních oblastech stačí vyplnit půdu pod výsadbou jehlami, suchou trávou nebo padlými listy. Ve středním a severním regionu s jejich drsným a nepředvídatelným klimatem by se mělo oteplení jahodové plantáže přistupovat opatrněji. Lůžko je pokryto vrstvou suché slámy, na jejímž vrchu se položí keře. Není nutné lisovat a utlumovat izolační materiály, jejich nadměrné zhutnění způsobí narušení výměny plynu a v důsledku toho i aktivní reprodukci plísní. Padlý sníh zajistí další ochranu přistání proti mrazu. Žádné závažné poškození keře jahoda převedena snížení teploty na -30 ° C, když sníh hloubka asi 25 cm. V případě, že tloušťka vrstvy sněhu je menší než 15 cm vysoké riziko zamrznutí všech přistání i během krátké mrazu. V očekávání zasněžené zimy se doporučuje, aby jahody byly pokryty syntetickými materiály, které umožňují procházet vzduchem.

Dodržování pravidel péče o jahody po sklizni nejenže podpoří vitalitu školky, ale také ušetří čas na jarní potíže. Několik jednoduchých událostí bez dalšího úsilí a nákladů poskytne v nové sezóně bohatý výkvět jahod a bohatou sklizeň oblíbeného bobulí.Nejlépe články