Szaboveronika

Žluté listy ibišek


Žluté listy ibišek / Domov a rodina

Hibiscus, často nazývaný čínskou růží, lze nalézt ve sbírce téměř každého pěstitele. Faktem je, že tato rostlina má nejen neuvěřitelnou krásu, ale je také známá svou nenápadností. Péče o ibištek není vůbec těžké a dokonce i děti mohou s tímto úkolem snadno zvládnout. Je pravda, že čas od času tato okouzlující květina stále předává svým majitelům nepříjemné překvapení. Mezi nimi jsou žloutnutí a padající listy, které za pár dní mohou pokrýt celý prah měkkým kobercem. Existuje několik důvodů.

Proč listy ibišku zbarvují žlutě

Obecně je třeba mít na paměti, že tato rostlina čas od času rozkládá listy, avšak v malých množstvích. Pokud je však proces systematický, pak s největší pravděpodobností vaše květina potřebuje další osvětlení. Hibiscus potřebuje spoustu slunce, aby se cítil pohodlně. Proto je nejlepší umístit květináč s květinou na okenní parapet, pokrývající rostlinu v létě z přímého slunečního světla s oponou. Podzim a zima nestojí za to. Navíc k tomu, aby se ibišek vyvinul normálně, musí být jeho den světla nejméně 10 hodin.Proto s nástupem chladného počasí je třeba se starat o dodatečné umělé osvětlení, které účinně řeší problém žloutnutí listů.

Pokud začnou měnit barvu na základněpak zdroj problémů je hledat v nesprávném režimu zavlažování. Hibiscus spotřebuje do tepla spoustu vody. Navíc se cítí mnohem lépe, když nevnímáte půdu, ale listy. Proto je při ošetřování této rostliny nejlepší volbou 1-2 krát týdně s vodou při pokojové teplotě. Nadměrné zvlhčení půdy zpravidla způsobuje hnilobu kořenového systému. To se okamžitě odráží v listech, které začínají žloutnout a spadnou. Tento proces můžete zastavit pouze transplantací ibišku a omezením jeho zavlažování.. Pokud k tomu nedojde, pak květina riskuje, že uhyne během několika týdnů. Než umístíte rostlinu do nového hrnce, je třeba nejen odstranit zažloutlé listy, ale také odstranit některé zničené kořeny. V některých případech musí ibištek odstranit celý kořenový systém, který je poškozen.Nicméně to nestojí za to znepokojovat, protože během několika dní po potápění do půdy se v květině začnou tvořit nové kořeny. Nejdůležitější věcí není přivádět rostlinu po 5-7 dnech po transplantaci, což jí umožní rychle se přizpůsobit a obnovit. O měsíc později, kdy je ibišek zcela zesílen, se začnou objevovat nové postranní procesy s mladými listy. Pokud mají bohatou zelenou barvu, znamená to, že se vám podařilo zachránit rostlinu.

Se svou nenáročností má ibišek jednu vážnou nevýhodu, která spočívá ve velmi citlivé reakci rostliny na jakékoli změny ve vnějším prostředí. Dokonce i když jen otočíte hrnce, změnou umístění rostliny ve vztahu k zdroji osvětlení, může způsobit stres v květině, doprovázený pádu listů.. Přesun ibišku je tedy bez dobrého důvodu vysoce nežádoucí. Také tečení a pokles teploty jsou kategoricky kontraindikovány v rostlině, po kterém listy často začínají žloutnout a spadnout. Měli bychom také věnovat pozornost vlhkosti v místnosti, která by měla být poměrně vysoká. Suchý a horký vzduch zpravidla způsobuje, že listy ibišku zbarví okolo okrajů.. V takové situaci je nutné je několikrát týdně navlhčit pomocí sprejové láhve. Dále by mělo být zajištěno, že květináč byl umístěn ve značné vzdálenosti od topných zařízení, jejichž okolí může také vést ke zčervenání listů v ibišku. Nicméně, pokud je místnost příliš chladná, květy také vylijí své listy. Teplota vzduchu v místnosti, kde se nachází ibišek, by proto neměla klesnout pod +18 stupňů ani v zimě. Dalším zdrojem problémů je roztoč hibiscus, který způsobuje charakteristické žluté skvrny na listech rostliny. V tomto případě může být problém vyřešen ošetřením ibišku mýdlovou vodou nebo speciálními chemikáliemi prodávanými v květinářství.Nejlépe články