Szaboveronika

Žluté listy okurky


Žluté listy okurky / Domov a rodina

Kdo nemá rád jíst čerstvé a šťavnaté okurky ze své zahrady? Pravděpodobně je málo lidí, kteří by tuto radost potěšili. Ale před zralými okurky zdobí jídelní stůl, zelenina musí být pěstována. A v takovém případě zahradník může mít určité potíže. Pokud mluvíme o kultuře okurek, někdy je žloutnutí listů jedním z problémů zahradníků. Navíc s takovými obtížemi se zahradník může setkat v jakékoliv fázi růstu okurky, od sazenic až po výsadbu ve skleníku nebo na volném poli. Najděme hlavní důvody, proč listy okurky mají nepřirozený odstín, a také rozhodnout, jak s tímto jevem vypořádat.

Příčiny žloutnutí listů v sazenicích. Jak bojovat?

Sazenice okurky jsou velmi jemné výsadby. Vyžadují zvláštní pozornost, jinak zahradník nemůže prostě čekat na sklizeň.

 • Pokud zahradník zjistil, že listy začaly žloutnout v sazenicích, pak byste měli pečlivě prozkoumat hrnce, ve kterých jsou rostliny vysazeny. Je to možné přistání dlouhé zarostlé kapacity. V tomto případě mají kořeny okurek nikde k růstu, rostliny postrádají výživu. Jedinou cestou z této situace bude naléhavý přenos rostlin na otevřenou půdu nebo do skleníku.
 • Velmi často se žloutnutí sazenic okurek spojené s škůdci. Pokud se vyskytují na sazenicích, je nutné přijmout neodkladná opatření a zpracovat semenáčky vhodnými přípravky.
 • Docela běžné je žloutnutí kotyledonových listů sazenic okurek. Ve většině případů to je kvůli nedostatku světla. To lze snadno opravit výběrem vhodnějšího místa pro mladé rostliny bez přímého slunečního záření.
 • Je možné, že sazenice jednoduše nedostatek energie. Nedostatek dusíku, vápníku, síry, manganu může ovlivnit barvu listů. V tomto případě je nutné ihned oplodnit sazenice. Někdy je nepřirozená barva listů spojena s přebytkem minerálů v půdě. Poté musí být rostliny buď transplantovány do jiných kelímků, nebo (pokud nastane čas) ve skleníku nebo v otevřené půdě.
 • Ve většině případů je zapotřebí zožltnutí přistání s přebytkem vlhkosti v půdě. V takovém případě musíte upravit režim optimálně. Nedostatečné zalévání může také ovlivnit zbarvení listů.

Žloutnutí listů u okurky v otevřeném poli

 • Vrátit mrazy - Jedná se o jeden z hlavních důvodů zožení listů okurky v otevřených podmínkách. Abychom tomu zabránili, je nutno sadbu zasadit včas. Stojí za zmínku, že kultura se úspěšně vyvíjí při teplotě + 22 + 26 stupňů. Pokud se ochladí venku, pak by ustkové plantáže musely poskytnout další úkryt. To lze provést pomocí filmu nebo speciálních materiálů - spandbond, agrotex nebo lutrasil.
 • Dalším důvodem pro žloutnutí listů v otevřených podmínkách je choroby typické pro tuto kulturu. Například mouka v prášku, na které se na listech objeví šedožlutá patina. To je také nebezpečné pro okurky přistání virového „zelené mozaiky“, což se projevuje ve střídání tmavě zelené a světle žluté skvrny na listech. Často jsou rostliny postiženy hnilobou kořenů. Příčinou nemoci může být prudký pokles denních a nočních teplot, stejně jako napájení studenou vodou.Je možné bojovat s nemocemi pomocí příprav, jako jsou Beyleton, Ridomil Gold MC, Quadris 250 sc.
 • Samozřejmě, pro venkovní výsadbu je třeba zajistit rovnováhu zalévání. Kromě výše uvedených opatření proti potlačení listů je zapotřebí, aby rostliny na volné půdě poskytly příznivé podmínky pro vývoj a plodnost.
 • Ovlivňuje také barvu listů okurek nedostatek základních minerálů v půdě (dusík, draslík, fosfor). Je velmi snadné bojovat proti tomuto jevu použitím minerálních komplexních hnojiv na půdu.
 • Někdy žloutnutí listů na kultuře okurky je způsobeno skutečností, že pro výsadbu byla špatné místo na zahradě: špatně osvětlené a nefukávané. V tomto případě je nutné buď přenést výsadbu, pokud je to možné, nebo zajistit rostlinám dodatečné osvětlení a čerstvý vzduch.

Příčiny zežloutnutí listů v okurkách v skleníku. Jak bojovat?

Žloutnutí listů ve skleníkových rostlinách může být výsledkem těch jevů, které jsme již v článku zmínili. To může zahrnovat backfrosts, když rostliny potřebují poskytnout další útočiště, stejně jako porážku výsadby houbových chorob.Existují však důvody pro skleníkové rostliny:

 • Někdy se na listy mladých okurských plantáží zažloutí s nedostatkem půdních minerálůVe většině případů je dusík. Zde přichází komplex minerálních hnojiv. Nebude nadbytečné přidávat hnilobný hnůj do půdy před výsadbou.
 • Hlavním důvodem zažloutnutí listů okurky v skleníkových podmínkách je nedodržení základních pravidel pro pěstování rostlin. Nejčastěji je to kvůli porušení zavlažovacího režimu. Pravidlo říká: zalévání skleníkové skořápky by mělo být velmi teplé ustálené vody. Někteří zahradníci, aby šetřili čas, zalévejte výsadbou hadicí. V žádném případě by to nemělo být provedeno. V horkých dnech je výsadba nejlépe napojena brzy ráno a v chladném počasí během dne. Během tvorby vaječníků se zvyšuje zalévání.
 • V některých případech je ovlivněno žloutnutí listů v sazenicích okurek vzhledu škůdců. Například se může na spodní straně listů hromadit mšice melounu, v důsledku čehož začnou být žluto. Správná identifikace problému a včasná akce (použití specializovaných chemikálií) pomůže navždy zapomenout na škůdce.

Správná péče o rostliny okurky, stejně jako včasná identifikace problémů a jejich řešení ušetří listy rostlin okurky ze žloutnutí.Nejlépe články