Szaboveronika

Žluté listy v rajčatech


Žluté listy v rajčatech / Domov a rodina

Někdy zahradníci čelí tak nepříjemnému jevu jako žluté listy rajčat. Takže rostlina signalizuje nějaký problém, ale někdy i při správné péči je obtížné určit příčinu této nemoci. Chcete-li se zbavit žloutnutí listů, je nutné analyzovat stav rostliny jako celek, pochopit klimatické podmínky a vlastnosti půdy, ve které rostou rajčata.

Malý prostor pro kořenový systém

Společnou příčinou je omezený prostor pro fungování kořenového systému. Často se to stane, když se výsadba nevhodně přesunuje do otevřené půdy. Rajčata jsou rostliny, které milují prostorné místo a rychle tvoří působivý kořenový systém. Pokud se semenáčci v tuto chvíli množili v malém hrnečku, pak se její kořeny začaly úzce tkat do země a přesahovaly své hranice a po transplantaci rostlina aktivně vytváří mladé kořeny. Kvůli tomu mohou nižší staré listy zbarvit žlutě, protože celá síla rajčat vytváří nové kořeny. Proto je nejprve nutné osivo vysadit v prostorných kontejnerech a zasadit do skleníku nebo do otevřené půdy, když kořeny zcela nezakryly prostor hrnce.

Pokud jste však již transplantovali rostliny kořenovým systémem, který přesahuje hranice zemského kómatu, můžete pomoct rostlině pomocí sprejů. Abyste to udělali, měli byste udělat slabé řešení solných hnojiv, míchání chloridů, dusičnanů, fosfátů a dalších prvků v koncentraci nepřesahující 1%. Na litr vody může trvat nejvýše 10 gramů vrchního obvazu. Je důležité si uvědomit, že v kapalné formě hnojiv bude procento solí nižší než v suché formě. Neexistuje-li detailní indikace koncentrace na lahvičce kapalinou, jednáme stejným způsobem - 10 ml kapalného vrchního obvazu na litr vody. Je lepší udělat slabší řešení, než je přehánět, jinak může být zařízení spáleno.

Dolní listy žluté - nedostatek dusíku

Pokud si všimnete, že v rajčatech zbarví pouze dolní listy, a že celý list je zbarven v nestandardní barvě, ale není součástí, pak důvodem je nedostatek dusíku. V takovém případě je nutné krmení rostliny. Nicméně nezaměňujte časné a včasné zčervenání listů, protože jak oni věku, oni budou ještě žlutý a spadnout, není nic starat.

Listy se zhoršují kvůli hypotermii

Další běžnou příčinou výskytu žlutých listů v rajčatech je podchlazení, které nejčastěji postihuje rostliny v otevřené půdě. A to může být chlazení, a to jak vnější prostředí, tak vnitřní, tedy půda. Kvůli nízké teplotě se kořeny rostliny začnou vyčerpávat a dostávají méně výživy. Výsledkem je, že všechny listy rajčat se změní na žlutou a namodralým nádechem. K potírání tohoto onemocnění je nutné eliminovat provokující faktor a zajistit optimální teplotu pro rajčata. V noci by teplota neměla klesnout pod +12 ° C a během dne se udržovat v rozmezí + 22-25 ° C.

Doporučujeme rajčata na volném poli v jedné zahradní posteli, takže v případě chladného počasí mohou být pokryty dvojitým filmem, kartonem nebo jiným improvizovaným materiálem. Nejlepší je zabránit tomu, aby rostliny přechlazovaly a zabránily tomu, aby se to stalo, než aby se zabývaly rostlinnými problémy, které by mohly ovlivnit jejich růst a plod.

Nesprávné uvolnění a přesazování sazenic

Listy rajčat se mohou změnit na bolestně žlutou barvu, když jsou semenáči poškozeni během transplantace, stejně jako při nedbalém uvolnění.V tomto případě spodní listy začínají být žluté. Je třeba věnovat čas rostlině k oživení, aby mohly růst nové náhodné kořeny a zdravé listy. Pokud jsou rajčata opatřena důstojnou péčí a nepřítomnost jiných negativních faktorů, pak samotná barva listů sama o sobě brzy přichází do normálního vzhledu.

Nedostatečné zalévání

To není příliš častý důvod pro vzhled žlutých listů v rajčatech, ale má také místo, kde se dá. Aby rajčata mohly změnit barvu svých listů, je třeba půdu velmi dobře vysušit, protože rajčata se vyznačují odolností proti suchu. Je nejlepší provést hojné, ale vzácné zalévání rajčat. Obvykle dospělý plnotučný rajčátko má impozantní kořen, který dosahuje délky jednoho metru. Vlhkost a živiny jsou dodávány rostlině z hluboce umístěného kohoutku. Takže pokud provádíte slabé zalévání, vlhkost může prostě nedosáhnout na samotný konec kořenového systému a rostlina zůstane bez vody.

Plísňová infekce

Šíření houby může často vyvolat zbarvení listů v rajčatech. V podstatě jsou takové infekce skryty v půdě, což je pro zahradníka vážným problémem, protože jejich zbavování bude poměrně problematické.Pokud je však podezření na kontaminaci půdy, je nutné od podzimu důkladně vykopat celou zeleninovou zahradu. Kromě toho by člověk měl dostatečně hluboko vykopat půdu, což významně sníží pravděpodobnost infekce rostlin. Ale úplně se zbavit infekce v půdě od prvního okamžiku je nepravděpodobné, obvykle trvá nejméně několik let s náležitou péčí.

Infekce se může skrýt nejen v půdě, ale i v semenech rajčat a dokonce iv dachových nástrojích, které se používají pro kopání a kultivaci země. V takovém případě je třeba dodržovat následující pravidlo: nepoužívejte nástroje na infikované půdě na zdravém terénu nebo důkladně dezinfikujte každý nástroj.

Houby mohou být ovlivněny rostlinami v jakékoli fázi růstu, bez ohledu na to, zda rostou ve skleníku nebo v otevřeném prostoru. A v každém případě rychle rostoucí houba způsobí tvorbu žlutých listů, stejně jako oslabení celého keře a nekvalitní sklizeň. Je téměř nemožné bojovat proti houbám, které se již objevily, proto byste měli pečlivě sledovat stav půdy, udržovat semena v čistých podmínkách a používat pouze osvědčené nástroje a pravidelně je dezinfikovat.

Jednou z nejčastějších houbových infekcí rajčat je Fusarium. Je to dost snadné rozpoznat, protože když se zdá, listy nejen zbarvují žlutě, ale také ztrácejí elasticitu, vypadají jako klesající, jako po dlouhém suchu. Nejlepším opatřením k potírání tohoto onemocnění je stříkání rostlin se speciálními přípravky každých 1-12 dní. Efektivní a populární léky jsou Fitocid a Fitosporin.

Nedostatek živin

Mikro a makronutrienty jsou velmi důležité pro pěstování rajčat a jejich nedostatek ovlivňuje především stav listů, jsou slabé a zbarvují žlutě. Pokud rajčata potřebují vápník, proces zažloutnutí začíná horními listy. Nedostatečný obsah mědi v půdě vede k vzhledu listů s bledě žlutým odstínem, který obvykle ovlivňuje nižší stupeň rostliny. S nedostatkem síry v zemi mohou listy rajčete nejen zbarvit, ale také stvrdnout a hustěji. Pokud je v půdě nízký obsah železa a manganu, listy rajčete trpí suchostí a žlutou barvou. Hroty listů rajčete obvykle nažloutnou, když není dostatek hořčíku.Na nedostatečný obsah fosforu v půdě reaguje rajčata barvením pouze horní části listu žlutým odstínem a pokud je fosfor obsažen v přebytku, list se stává zcela žlutým.

Sledujte své rostliny, proveďte profylaktické opatření a pokud se choroba již vyskytla, vylučte negativní faktory a pak rajčata určitě poděkují za dobrou šťavnatou sklizeň.Nejlépe články